Ako pestovať georgíny: Ich výsadba, zber i zazimovanie majú jasné pravidlá

Georgíny sú vznešené krásky, ktoré svojimi nádhernými kvetmi rozžiaria na jeseň každú záhradu. Týmto trvalkám to pristane osamote aj v skupine. Aby nie. Ich kvety vynikajú širokou škálou farieb, tvarov aj veľkostí. Ako ale georgíny pestovať, aby ste sa z nich mohli tešiť rok čo rok?

Ako georgíny pestovať a kedy ich sadiť? Otázky, ktoré si kladie každý pestovateľ

Jednofarebné či pestro melírované kvety georgín rôznych tvarov a veľkostí si určite pamätáte zo záhrad svojich babičiek. Tieto okrasné rastliny nazývané aj Dahlia však majú v súčasnosti svoje pevné miesto aj v moderných záhradách. Ako pestovať georgíny však vedeli už starí Aztékovia žijúci v Mexiku. Kvety georgín pre nich okrem iného symbolizovali boha Slnka.

Do českých zemí sa georgíny dostali v 19. storočí. Že sú skutočným klenotom medzi okrasnými rastlinami, dokazuje fakt, že v Československu v roku 1926 ich priaznivci založili Národnú georgínsku spoločnosť. Táto organizácia patrí k najstarším v Európe.

Krása georgín je skrátka nekonečná. Ich rod Dahlia zahŕňa viac ako tisíc druhov. Pokiaľ ste sa do tejto rastliny tiež zamilovali, prinášame vám osvedčené tipy na ich pestovanie. Iste vám prídu vhod praktické rady, kedy georgíny vysadiť, na aké stanovište je umiestniť, akým spôsobom ich hnojiť a zalievať či ako ich zazimovať.

Výsadba georgín prebieha od konca apríla do konca mája

 Aby ste sa na jar mohli pustiť do výsadby georgín, musíte mať v prvom rade po ruke ich hľuzy. Či už vám hľuzy georgín prezimovali v pivnici, alebo ste si v záhradníctve zaobstarali na výsadbu nové, vsádzajte ich až vtedy, keď bude mať teplota pôdy v záhone viac ako 10 stupňov Celzia. Kedy teda georgíny presne sadiť? Ideálne v období od konca apríla do konca mája, kedy už nehrozia žiadne prízemné mrazy.

Záhradkári, ktorí sa zaoberajú tým, ako pestovať georgíny, vedia, že aj samotná výsadba hľúz týchto pestrofarebných krások má niekoľko dôležitých pravidiel. Čím konkrétne by ste sa teda mali riadiť?

  • Hľuzy georgín, ktoré ste mali cez zimu uskladnené v pivnici, niekoľko dní pred jarnou výsadbou vložte do teplejšej miestnosti. Teplota vzduchu v tejto miestnosti by sa mala pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia.
  • Než georgíny vysadíte, ich hľuzy namorte v roztoku proti hubovým chorobám.
  • Hľuzy georgín vsádzajte do pôdy, ktorá je rovnomerne vyhnojená kvalitným kompostom alebo hnojom.
  • Ak ste sa rozhodli pre skupinovú výsadbu hľúz, dajte si záležať na ich vzájomnej vzdialenosti. Vyššie odrody georgín (nad 120 centimetrov) od seba vysádzajte vo vzdialenosti 70 až 80 centimetrov. Nižšie odrody georgín ( 60 až 120 centimetrov) vysádzajte na vzdialenosť 60 až 70 centimetrov. Najnižšie odrody georgín (s výškou 60 centimetrov alebo nižšou) by od seba mali byť ideálne 30 až 40 centimetrov.
  • Dôležitá je tiež hĺbka, do ktorej budete hľuzy georgín sadiť. Staviť by ste ich mali presne trikrát hlbšie, než sú veľké. Zaistíte tak, že sa vám narastená georgína nebude v priebehu leta a jesene vyvracať.
  • Akonáhle hľuzy vysadíte, dostatočne ich zalejte vodou. Túto zálievku priebežne opakujte.

 

Nepodceňujte výber stanovišťa ani ich zalievanie a hnojenie

Georgíny milujú slnko. Preto ich vysádzajte na svetlé a teplé stanovište, na ktorom sa im bude dariť. Georgíny rozhodne nesádzajte pod stromami. Keď sú zatienené, vytvárajú totiž vytiahnuté kríky a málo kvitnú. Raz mesačne túto záhradnú krásku prihnojte tekutým hnojivom, vďaka tomu sa budete môcť tešiť zo záplavy jej kvetov až do prvých mrazov.

Ak ďalej riešite, ako pestovať georgíny, mali by ste vedieť, že tieto okrasné kvety neznášajú premokrenú pôdu. Buďte teda opatrní s ich zálievkou, pretože si na vlahu príliš nepotrpia. Pre georgíny je totiž typické, že znesú aj mierne sucho.

Jednotlivé druhy georgín sa od seba nelíšia iba farebnosťou či veľkosťou kvetov, ale aj celkovou výškou rastliny. K vyšším, ale aj nižším odrodám georgín, ktoré sa vám už rozrástli, preto nezabudnite dať oporu v podobe kolíka a špagátu. Použiť môžete aj oporný kruh. Predídete tak tomu, aby tieto nádherné rastliny s krehkými lodyhami polámal vietor či dážď.

Kedy vykopat georgíny: Na zber georgín sa dajte po 15. októbri

Georgíny najčastejšie rozkvitajú začiatkom jesene. Celé týždne z ich krásy nespustíte oči. Než ale prídu prvé mrazy, musíte georgíny vykopať zo zeme. Mráz by totiž ich hľuzy poškodil a vy by ste pravdepodobne o túto krásu nenávratne prišli. Kedy presne teda vykopať georgíny zo zeme? Ideálne po 15. októbri.

Než teda udrie prvý mráz, georgíny tesne až k hľuzám zrežte, zeminu okolo hľúz jemne odkopnite a tieto hľuzy následne vyberte vidlami zo zeme. Hľuzy georgín nechajte voľne uschnúť na vzduchu. Ďalšia zo zásad ako pestovať georgíny nám hovorí, že až bude zemina, ktorou sú hľuzy obalené, suché, na záver ich veľmi opatrne dočistite kefou.

Potom pristúpte k zazimovaniu georgín. Pripravte si drevenú debničku, ktorú až po okraj vyplňte slamou či hrubšími drevenými pilinami. Keď do tohto materiálu vložíte hľuzy georgín, ochránite ich v zimnom období pred nadmerným vysychaním. Debničku s hľuzami dajte na prezimovanie do chladnejšej a temnejšej miestnosti (ideálne pivnice), v ktorej sa stále teplota pohybuje okolo 6 stupňov Celzia.

Záhradníctvo Brozany ponúka viac ako pätnásť druhov pestrofarebných georgín

Georgíny patria k okrasným rastlinám, ktoré krásou, veľkosťou a pestrofarebnosťou svojich kvetov rozžiaria každú jesennú záhradu. Viac ako pätnásť druhov týchto farebných krások nájdete v internetovom obchode Záhradníctvo Brozany. Objednať si tu môžete napríklad hľuzy georgíny duet, ktorá sa pýši dvojfarebnými okvetnými lístkami. Vo vašej okrasnej záhrade určite urobí parádu aj georgína my love s bielymi kaktusovými kvetmi, exoticky pôsobiaca georgína apache so špicatými okvetnými lístkami a okrúhlym tvarom kvetu či fialkovo sfarbená georgína lavender perfection, ktorá vyniká bohatosťou svojho kvetenstva.