Gaštanovník jedlý 'Castanea sativa'

Neohodnotené
€10,85 / ks €8,97 bez DPH
Vypredané
Položka bola vypredaná…

Gaštanovník jedlý je mohutný, priestranný strom dožívajúci sa aj niekoľko sto rokov. Jeho veľké, sladkasté plody, ktorých chuť môžeme prirovnať k orieškom, zbierame po opadaní koncom septembra a v októbri.

Detailné informácie

Podrobný popis

Gaštanovník jedlý je krásny, ale aj veľký strom, myslite na to preto, keď ho budete sadiť na svoju záhradu. Dorastá do výšky až 30 m, koruna je mohutná. V júni a júli bohato kvitne, kvety sú usporiadané v dlhých jahňadách. Od konca septembra do polovice októbra dozrievajú plody. Každý plod má obvykle tri veľké, tmavo hnedé ňažky, ktoré sú uzavreté v ostnitej šupke. Samotné jadro je krémovo biele, jeho chuť je jemná, sladkastá.

  • Výška stromu: 20 až 30 m
  • Šírka: 5 až 10 m
  • Kategória: listnatý opadavý strom
  • Farba kvetu: krémová
  • Doba kvitnutia: jún a júl
  • Nároky na slnko: slnko až polotieň
  • Choroby: nie je náchylný na choroby a škodcov

Pestovanie: Gaštanovníku sa najlepšie darí v hlbokých a kyprých pôdach s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Po zasadení vytvára mohutné korene, preto nie je dobré ho neskôr presádzať. Mladé stromčeky chránime jutou pred prízemnými mrazíkmi a tiež pred ostrým slnkom, aby im nepopraskala kôra.

Pokiaľ vám to priestor dovolí, odporúča sa vysadiť aspoň dvoch gaštanovníkov blízko seba. Dochádza potom k vzájomnému opeľovaniu a predchádza sa tak výskytu tzv. hluchých plodov. Aj keď je totiž strom jednodomý, teda obsahuje ako samičie, tak samčie kvety, k ich dozrievaniu môže dôjsť v iný čas a nestihnú sa tak opeľovať.

Kontajner 2 L
Veľkosť dodávanej rastliny: 30-40 cm

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: