Zvončeky - Campanula

Zvončeky (Campanula) pochádzajú predovšetkým z lúk a skál horských oblastí. Jedná sa o rozsiahly rod z čeľade zvonkovitých. Tieto vytrvalé alebo jednoročné byliny majú striedavo jednoduché, zvonkovité až lievikovité kvety. Tento rod zahŕňa asi 450 druhov, ktoré sú rozšírené v miernom podnebnom pásme severnej pologule s presahmi do trópov a subtrópov. 

Ide o nenáročné rastliny, ktoré ocenia predovšetkým slnečné stanovište až polotieň. Nie sú náročné na pôdu, ale najlepšie porastú v priepustných pôdach. Nadmerná vlhkosť ich môže poškodiť.

Krásne vyniknú na skalkách, múrikoch či okrajoch záhonov. Ozdobia aj kvetináče na balkónoch či terasách. Krásne vyzerajú, keď skombinujete niekoľko rôznych farebných odrôd (napríklad modrý a biely zvonček). Vyššie odrody sú veľmi vhodné na rez. Niektoré zvončeky môžete dokonca pestovať aj ako izbové rastliny. V interiéri sa im bude najlepšie dariť na svetlom, chladnejšom stanovišti. Môžete ich pestovať napríklad medzi oknami, v lete je dôležité rastlinu chrániť pred úpalom.

5 položiek celkom

Cena

25
125