Monardy

Monardy (Monarda) sú trvalky, ktoré majú prekrásne aromatické kvety. Zaujímavé sú dlhou dobou kvitnutia a neobyčajne krásnou farebnosťou. Majú tiež množstvo liečivých vlastností a sú častým cieľom včiel. Dorastajú do výšky až dvoch metrov. Pôvodné rastliny pochádzajú zo severoamerických prérií, kde ich indiáni používali na liečenie a prípravu čaju. Nové odrody majú bohatšie kvetenstvo a tiež sú odolnejšie voči chorobám. 

Monardy majú vzpriamené lodyhy, ústretové vajcovité kopijovité listy so zubatým okrajom a kvety usporiadané na vrcholoch lodyh. Kvety môžu byť v bielych, karmínových, červených, ružových a fialových tónoch. Kvitnú od júla do októbra a po odkvitnutí nemusíte kvety odstraňovať, pretože to rastliny nijako nevysiľuje.

Monardy nie sú náročné na pestovanie. Preferujú slnečné až mierne zatienené stanovište a dobre priepustnú, vlhšiu pôdu. V zime neznášajú zamokrenie. Môžete ich vysádzať na jar alebo na jeseň. Po odkvitnutí ich zrežte. Odporúčame ich tiež každé tri roky presadiť.

3 položiek celkom

Cena

23
123