Ako pestovať čemerice? Tieto krásky kvitnú, aj keď sneží

Akonáhle sa v zime na pár dní oteplí, čemerice hneď vykvitnú. Sú to krásne rastliny, ktoré môžete vidieť, aj keď vonku padá sneh. Pestovanie čemeríc je pritom pomerne nenáročné. Zaujíma vás, ako sa o tieto zimné kráľovné starať? Prečítajte si náš článok.

11460-1_visi136434

Prekrásne kvety a bohaté listy budú vašu záhradku zdobiť od februára až do konca mája. Zaujímavosťou čemeríc je, že ich kvety sú krásne aj po odkvitnutí, pretože okvetné lístky neopadávajú, ale menia farbu do zelenej a v strede kvetu vytvárajú kapsuly plodov. Čemerice krásne vyniknú v kombinácii rôzne farebných odrôd. Ak ich chcete kombinovať s ďalšími trvalkami, pridajte k nim rastliny s podobnými nárokmi na pôdu a stanovište. Vyskúšajte k nim zasadiť napríklad funkie, ktoré vynikajú veľkými, krásne sfarbenými listami.

Dôležité je vybrať čemericiam správne miesto

Chcete mať na záhrade krásne čemerice? Vyberte im správne miesto. Keďže čemerice neznášajú sucho, bude im vyhovovať polotieň až tieň. Ale majte na pamäti, že príliš veľa tieňa po celý rok môže znížiť počet kvetov. Zasadiť ich môžete do podrastu vysokých stromov či kríkov. Dariť sa im bude aj v balkónových kvetináčoch alebo pozdĺž ciest. Čemerice môžete pestovať aj v pôdach horšej kvality, ale vyhovuje im skôr vápenitá a dobre priepustná pôda s humusom, ktorá je vlhšia. Dôležité je, aby pôda nebola trvalo zamokrená. Čemerice budú vďačné za pravidelné hnojenie. Pretože im vyhovuje vysoký podiel humusu v pôde, odporúčame ich hnojiť kompostom. Kedy zasadiť čemerice? Ideálny termín výsadby je v septembri alebo na jar.

Ako sa o čemerice starať?

Tieto malé krásne kvety sú pomerne nenáročné. Ako pestovať čemerice? Odporúčame odstraňovať ich staré, poškodené alebo napadnuté listy. Dôležitá je aj pravidelná závlaha a to predovšetkým u mladých rastlín a v čase kvitnutia. V lete v čase, keď zakladajú kvetné puky potrebujú skôr sucho. Ak máte čemerice pod stromami, môžete listy zo stromov nechať na záhone, pretože pomáhajú udržiavať vlhkú zem a dážďovky ich môžu premeniť na kompost.

Na čo si dať pri pestovaní čemerice pozor?

Čemericiam môže ublížiť sucho, dbajte teda počas kvitnutia na pravidelné polievanie. Okrem toho sa majte na pozore pred slimákmi, ktorí ich dokážu zlikvidovať. Bývajú tiež často napadnuté múčnatkou, ktorá môže celú rastlinu zničiť. Ich korene sú pomerne citlivé a tiež nemajú rady rozdeľovanie a presádzanie. Preto vyberte miesto, kde ich môžete nechať rásť niekoľko rokov. Pokiaľ ich chcete množiť, tak môžete rastliny staršie ako šesť rokov deliť vegetatívne. Vykopávajte ich veľmi opatrne. Rastliny potom budú dlho zakoreňovať a niekoľko rokov pokvitnú len málo alebo vôbec, to sa deje aj pri presadení rastliny. Pri presádzaní či inej manipulácii majte na pamäti, že čemerice sú jedovaté. Keďže ich narušené listy môžu spôsobiť alergické prejavy na pokožke, radšej používajte rukavice.

Je možné pestovať čemerice v kvetináči?

Najlepšie sa bude čemeriacim dariť v krajine, ale môžete ich pestovať aj v kvetináči. Keďže sú to hlboko koreniace rastliny, vyberte nádobu, ktorá má dobrú hĺbku a široký okraj. Pre sadivo využite kvalitný substrát s kompostom. V lete budú rastliny potrebovať pravidelnú závlahu a hnojenie. Nádoby umiestnite na polotienisté stanovište.

V ponuke Záhradníctva Brozany nájdete hned niekoľko druhov

Rozhodli ste sa, že si čemericu zasadíte a premýšľate, ktorú vybrať? Prezrite si našu ponuku sadeníc čemeríc. Čemerica Orientalis vás očarí rafinovanými kvetmi v jemnej staroružovej farbe s tmavým bodkovaním. Nežne bielym kvetom vás zase poteší čemerica Niger alebo čemerica Double Ellen White, ktorá má zaujímavý dvojitý kvet.