Ixia rozžiari vašu záhradku farbami – zistite, ako ju pestovať

Zaujímavé exotické krásky vo farbách dúhy. Podľahnite kúzlu voňavých ixií a začnite s ich pestovaním. Poradíme vám, ako na to.

duhovnice

Ixia (Ixia) pochádza z južnej Afriky, kde rastie na piesočnatých, ílovitých alebo kamenistých pôdach. Nájsť sa dá asi 30 voľne žijúcich druhov, z ktorých boli vyšľachtené dnešné kultivary. Obľuba nie príliš známych ixií je u nás na vzostupe, a to predovšetkým vďaka krásne sfarbeným kvetom, ktoré mimoriadne voňajú. Okrem pohľadov okoloidúcich lákajú farebné voňavé kvety aj motýle a ďalšie prospešné opeľovače.

Z guľovitej cibuľky vyrastie až 6 dlhých mečovitých listov, ktoré môžu dorásť do dĺžky 50 cm. Na voľných klasoch vykvitá až 20 hviezdicovitých kvetov zdobených tmavým stredom. Kvety s tromi peistikmi môžete nájsť v rôznorodých farbách, ktoré vynikajú predovšetkým v slnečných dňoch, kedy sa kvety plne otvárajú. Svojimi mimoriadne krásnymi kvetmi vás ixie budú tešiť od mája do júna. Výška týchto farebných cibuľovín sa pohybuje okolo 40 až 50 cm.

Cez zimu ixie chráňte

S výsadbou ixií môžete začať neskôr na jeseň (od októbra do novembra) alebo od marca do mája. Cibuľky saďte 6 až 8 cm hlboko a 6 až 10 cm ďaleko od seba. Najlepšie sa im bude dariť na plnom slnku v úrodnej, prekyprenej a veľmi dobre priepustnej pôde. Odporúčame pod cibuľkou vytvoriť drenážnu vrstvu z piesku. Po vysadení zakryte cibuľky pôdou alebo kompostom. Pri pestovaní myslite na to, že ixie lepšie znášajú sucho ako premokrenie, preto ich polievajte primerane.

Na prihnojenie môžete využiť tekuté hnojivo Kapka - cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré obsahuje vyvážený pomer základných živín a podporuje zdravý vývoj rastlín a zároveň prispieva k bohatému nasadeniu pukov, k tvorbe listovej zelene zvýrazňujúcej kresbu listov a bohatej úrode plodov. Ďalším vhodným variantom pre hnojenie je KRISTALON Gold novej generácie s unikátnym zložením a aktivátorom kvitnutia.

Jedná sa síce o otužilé rastliny, ale nie sú úplne mrazuvzdorné. Preto ich musíte pred zimou chrániť. Pokiaľ im poskytnete silný zimný kryt, prezimujú v našich podmienkach veľmi dobre. V prípade, že žijete v chladnejšej oblasti a máte o rastlinky obavy, pred zimou ich vyberte zo zeme a uskladnite v miestnosti s teplotou 6 až 12 °C.

Ixie sú ideálne aj na pestovanie v nádobách

Tieto farebné krásky sú veľmi všestranné, hodia sa na pestovanie v okrasných záhonoch, skalkách aj kvetináčoch. Pri výsadbe do nádob odporúčame použiť viacúčelový kompost s trochou pridaného piesku alebo štrku, čo uľahčí odvodnenie cibuľky. V kvetináči či truhlíku vám môžu ixie zdobiť terasu alebo balkón celé leto. Na zimu ich potom ľahko premiestnite do pivnice či inej chladnejšej miestnosti. 

Množenie ixií je veľmi jednoduché

Viac krásnych ixií je možné získať množením zo semien či postranných cibuliek, ktoré sa oddeľujú z dospelých cibuliek pri zbere. Semená či cibuľky potom vysádzajte do kyprej pôdy s prídavkom humusu, zbavenej buriny.

Vyberte si ixie pre vašu záhradku

Romantické duše poteší ružová ixia Venus, pre tých, ktorí chcú vypestovať celý záhon krásnych ixií, máme výhodný mix. Jasne ako slnko zase žiari ixia Yellow Emperor, ktorá bude krásne vyzerať v kombinácii s ixiou Hogard, ktorá vyniká bielym kvetom s tmavo ružovým prostriedkom. Nezabudnite si pozrieť celú našu ponuku ixií.