Kedy a ako sadiť jahody

Výber a príprava záhonu

Záhon by neměl být vystaven průvanu. Kde sa jahodám bude dobre dariť? Jahodám najviac vyhovujú slnečné miesta s hlinitopiesočnatou pôdou, s dostatkom humusu a živín, s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou. Preto je vhodné do miesta výsadby zavčas primiešať rašelinový substrát a premiešať ho s existujúcou zeminou. Ak je pôda vo vašej záhrade ťažšia, zvážte pestovanie na vyvýšených záhonoch. Záhon by nemal byť vystavený prievanu.

výsadba jahod

Pokiaľ viete už na jeseň, že budete robiť jarnú výsadbu, môžete záhon pripraviť tak, že do pôdy vpravíte dobre odležaný hnoj či kvalitný kompost. Ak to na jeseň nestihnete, je možné zapracovať kompost (pozor – hnoj už nie!) ešte dva až tri týždne pred samotnou jarnou výsadbou. Pôdu tiež dôkladne zbavte buriny a pridajte základné hnojivá typu Ceresit a NPK. Úplne sa vyhnite hnojivám s obsahom chlóru, tie jahodám nesvedčia

Ďalším krokom je jarná príprava záhonu. Zamerajte sa na dobré prekyprenie pôdy minimálne do hĺbky 20 cm. Hĺbka jamky pre sadenicu zodpovedá cca dĺžke jej koreňa.

Ako sa starať o sadenice pred výsadbou 

Čo najskôr po zakúpení ponorte korene sadencie na chvíľku do studenej vody, potom ich zabaľte do priedušného materiálu a ponechajte na chladnom vlhkom mieste bez prievanu. Takto môžete sadenice skladovať pokojne aj niekoľko dní až do poslednej chvíle pred sadením.

Termín výsadby

Jarná výsadba

Výsadbu jahôd na jar väčšinou volíme v prípade, že sme nestihli jahody vysadiť na jeseň. Presný termín závisí od príchodu jari, väčšinou odporúčame vsádzať v apríli. Na výsadbu sa používajú frigo sadenice buď voľnokorenné alebo zakorenené v sadbovačoch (kontajneroch).

Letná výsadba

Výsadba v lete sa využíva na intenzívne pestovanie jahôd vo veľkom. Počítajte so zvýšenou potrebou dostatočnej závlahy. Na výsadbu sa používajú frigo sadenice alebo kontajnerová výsadba. Drobným pestovateľom túto výsadbu neodporúčame, pretože sa jedná o veľmi náročnú starostlivosť. Pokiaľ nebudete dôslední, hrozí nebezpečenstvo, že o celú výsadbu prídete.

Jesenná výsadba

Najprirodzenejšou a najbežnejšou voľbou na výsadbu jahôd je jeseň. Používa sa zelená sadba. Začnite najskôr v septembri, to už nehrozia nebezpečne vysoké teploty, ktoré by vám mohli novo vysadené sadenice zlikvidovať. Čas na jesennú výsadbu potom máte až do konca októbra, kedy ranné rosy prispievajú k bezproblémovému ujatiu sa.

Aké sadenice si zvoliť?

V prvom rade si rozmyslite, v ktorom období, či na jar alebo na jeseň, budete chcieť rastliny vysádzať. A potom zvoľte vhodné sadenice. Vyberať môžete rôzne odrody frigo sadeníc. Ich veľkou výhodnou je, že sa po výsadbe veľmi dobre a rýchlo rozrastajú, majú menšie nároky na závlahu a dajú sa vysádzať aj pri vyšších teplotách. A tá najväčšia výhoda? Ešte ten istý rok oberáte prvé plody! 

Pri jesennej výsadbe odporúčame frigo sadenice zbaviť kvetov, aby rastlina zosilnela.

Čo je frigo sadenica a prečo ju zvoliť?

Určite vás zaujíma, čo znamená označenie frigo, a prečo zvoliť jahodové sadenice práve tohto typu, keď máte mnoho vlastných odnoží z minulého roka. 

Ide o sadenice zberané v jesenných mesiacoch. Rastline sa odstránia listy, skontroluje sa a roztriedi do niekoľkých skupín kvality. Rozhoduje priemer srdiečka a kvalita koreňov. Potom sa uložia do chladiacich boxov, kde vydržia pri teplotách -1 °C až -2 °C až do jarných mesiacov.

5 tipov pre správnu výsadbu frigo sadeníc

Pre úspešné pestovanie frigo sadeníc je potrebné dodržať týchto 5 odporúčaní a budete sa tešiť zo sladkej úrody ešte v tom istom roku. Žiadne obavy, nakoľko ide o kvalitné sadenice s dostatkom zásobných látok, ich ujatie sa býva spoľahlivé a úspešné. 

  1. Skontrolujte rastlinu – Frigo sadenica má iba korene a srdiečko, ktoré by malo byť bez mechanického a iného poškodenia. Frigo sadenica nemá listy!
  2. Výsadbu zahájte kedykoľvek po rozmrznutí pôdy. Ideálne v čase, keď denné teploty vystúpia nad 10 °C.
  3. Hodinu pred výsadbou namočte korene do vody, potom ihneď zasaďte (nikdy zbytočne nevystavujte sadenicu vetru a priamemu slnku) a v prípade potreby môžete korene skrátiť o 1/3 dĺžky.
  4. Korene by mali pri výsadbe smerovať dole, prípadne šikmo dole (nikdy korene neprehýbajte, nekrúťte).
  5. Srdiečko sadenice musí byť nad povrchom pôdy, nesmiete ho utopiť. Naopak korene nikdy nenechávajte vyčnievať nad zem.

Výsadba do zakrytej pôdy

Ak nechcete záhony týždeň, čo týždeň zbavovať nevítanej buriny, zvážte ich mulčovanie. Výhodou mulčovania je zadržiavanie tepla a vlhkosti, čo značne zmierňuje potrebu závlahy a zároveň zaručuje čisté plody, ktoré nenahnívajú po dotyku s vlhkou pôdou. Ideálnym variantom, ako mulčovať, je pokryť záhon čiernou mulčovacou netkanou textíliou či fóliou. Ďalšou možnosťou je mulčovanie organickým mulčom v podobe slamy alebo drevených hoblín

Ako na to?

Textíliou alebo fóliou prikryte pripravený pozemok, po okrajoch ju prihrňte zeminou a rozmerajte.

  • Jeden riadok 60x20 cm – budete potrebovať 6 sadeníc/m2
  • Dvojité riadky 60x20x20 cm – budete potrebovať 9 sadeníc/m2

Do riadkov položte dosky pre zaťaženie. Vystrihajte kríže 12x12 cm a môžete vysádzať.

V tomto prípade ale počítajte s tým, že odnože samé nezakorenia, pretože sa nedostanú cez fóliu a budete ich musieť vyberať a ručne presádzať.

Výsadba do voľnej pôdy

Ide o prirodzenejšiu výsadbu pre všetky odrody jahôd, ale samozrejme treba záhon pravidelne zbavovať buriny.

Ako na to?

Pozemok na výsadbu si rozmerajte na riadky vzdialené asi 30-35 cm od seba. Môžete voliť jeden riadok, dvojitý riadok alebo aj viacnásobný riadok, je to na vás. Vysádzať môžete tiež jednotlivo, bez chodníkov. Spon v riadku voľte 20-40 cm podľa vzrastu vybranej odrody. Pri jednom riadku budete potrebovať 4-5 sadeníc/m2. Najlepšie sa vám bude vysádzať s rýľom alebo lopatkou, ktorou vytvoríte ryhu alebo jamku tak, aby šli korene zvisle do zeme. Sadenice zasaďte tak, aby srdiečko bolo v úrovni zeme, nie utopené. Hrozilo by uhnitie a zničenie sadenice. Zeminu okolo sadeníc poriadne utlačte, aby korene dobre dosadli do pôdy a polejte aj v prípade, že je pôda mokrá. Nikdy nepridávajte hnojivo priamo ku koreňom, mohlo by dôjsť k popáleniu nových koreňov.

Zakorenenie

Obdobie od výsadby po rozvinutie prvého lístka je pre rastlinu najdôležitejšie – rastlina totiž vytvára nové korene. Pre ich správny vývoj je potrebná pôdna vlhkosť. Pokiaľ v tomto čase rastline nedoprajete dostatok vody, môžete ju v lepšom prípade poškodiť, v horšom prípade sa zastaví v raste a neskôr uschne. Znakom úspešného ujatia sadenice sú prvé lístky, ktoré sa objavujú v ideálnych podmienkách (teplota + vlhkosť pôdy) už po 10-20 dňoch. V tejto dobe ešte neprihnojujte. Správna chvíľa nastane, až bude mať rastlina plne vyvinuté aspoň 3 lístky.

Pestovanie frigo jahôd bez použitia postrekov

Túžite po jahodách v bio kvalite? Chcete sa vyvarovať používaniu postrekov? Odhaľte naše tipy na pestovanie jahôd bez postrekov.

Prihnojovanie

Odporúčame pozrieť sa do našej ponuky hnojív, kde ponúkame hnojivo KRISTALON priamo pre jahody. Obsahuje všetky výživové prvky dôležité pre jahody, má vynikajúcu rozpustnosť a v balení nájdete praktickú odmerku na správne dávkovanie. Prihnojenie opakujte vždy po 14 dňoch.

Polievanie

Množstvo závlahy voľte podľa druhu pôdy, teploty, fázy, v ktorej sa rastlina nachádza, atď. Jahody vyžadujú viac než niekoľkodenné kropenie výdatnú závlahu a to tak, aby sa voda dostala do hĺbky až ku koreňom. Zemina by nemala byť premáčaná, ani príliš vyschnutá.

Odstránenie buriny

Ak ste sadili do voľnej pôdy, tak sa po čase začne objavovať prvá burina. Tú je možné likvidovať plytkou okopávkou celej plochy okolo jahôd. Okopávku opakujte vždy pri výskyte buriny. Odstránenie plevelu z pozemku je veľmi podceňovanou záležitosťou. Majte na pamäti, že burina okráda vaše jahody o vodu a živiny.

Ochrana pred namrznutím

Dôležitou fázou rastu rastliny je kvitnutie a vývoj plodov. Už v tejto dobe je možné odhadovať úrodu a čas zberu. V tejto dobe pozorne sledujte vonkajšie teploty, v prípade hlásenia prízemných mrazíkov treba jahody čo najskôr zakryť textíliou, aby úroda nepomrzla.

Ako kúpiť jahody frigo pre vašu výsadbu?

Stačí navštíviť náš e-shop a za pár dní máte frigo sadenice aj s návodom na pestovanie doma. Okrem mnohých odrôd sadeníc frigo si u nás môžete vybrať aj ďalší sortiment iných plodín a potrieb pre záhradkárov.