Pestovanie jahôd bez použitia postrekov

Vypestovať jahody bez škodcov a chorôb je snom každého pestovateľa. Ako to ale dosiahnuť, ak chcete zdravé ovocie bez postrekov? Záhradníctvo Brozany spolupracuje s poprednými množiteľmi v Holandsku, kde sa už po generácie touto činnosťou zaoberajú na vysokej profesionálnej úrovni. Holandské sadenice prechádzajú prísnou kontrolou proti škodcom a chorobám. Na tieto jahody nie sú preto potrebné postreky.

pestovani_jahod_1

V ponuke nášho e-shopu nájdete iba kvalitné frigo sadenice, ktoré sa zaobídu bez chemických postrekov, a aj napriek tomu sa veľmi dobre a rýchlo rozrastú. Zberať prvé plody budete ešte ten istý rok!

Aj keď voči frigo sadeniciam stále existuje istá nedôvera, nemusíte mať obavy. Sadenice, ktoré od nás dostanete, majú veľké množstvo koreňov a silné a zdravé srdiečko. Veľké množstvo koreňov zaistí dostatočný príjem živín a bujný rast sadeníc. Veľkosť a kvalita srdiečka značí veľkú úrodu v prvom roku. Podľa množstva koreňov a priemeru srdiečka jahody rozdeľujeme do niekoľkých skupín kvality, od najnižšej B až po A, A+, A++, a ďalšie rady určené pre profesionálnych pestovateľov. Pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel sa čoskoro budete radovať z bohatej úrody.

Viac o frigo sadeniciach a 5 tipoch pre ich správnu výsadbu sa dočítate v našom článku priamo venovanému frigo sadbe jahôd.

Typy jahôd

Jahody môžete buď hojne zbierať v júni alebo postupne od mája až do prvých zimných mrazíkov. Záleží, aké sadenice jahôd si zaobstaráte, či jedenkrát plodiace alebo stáleplodiace.

Jedenkrát plodiace jahody

Tiež nazývané júnové jahody. Plodia 1x za rok, približne 3-8 týždňov v závislosti na počasí, skladbe odrôd a pestovateľskej technológii. 

Nie je pravidlom, že plodným mesiacom je práve jún, aj keď to tak pri väčšine odrôd je – napríklad pri jahodách Elsanta či jahodách Polka. Napríklad sadenice jahôd obľúbenej odrody Senga Sengana vás svojimi plodmi potešia od konca júna po začiatok júla a tým sa radí medzi polorané odrody jahôd.

Jahody tohto typu dosahujú výraznejšiu chuť oproti jahodám stále plodiacim. Po zbere si jahody tvoria základ v srdiečku pre zber v nasledujúcom roku. Preto je dôležité aj po zbere jahody riadne zalievať a prihnojovať. Správny pestovateľ sa stará o jahody od jari do jesene!

Stále plodiace jahody

Inak zvané celoročné jahody vás zasypú svojimi plodmi v niekoľkých vlnách, a to od júna až do prvých mrazíkov. Aj keď stále plodiace odrody nedosahujú tak výraznú chuť ako jedenkrát plodiace jahody, aj tak sú výborné a sladké. Jasným dôkazom sú napríklad odrody Albion či Diamante

V našej ponuke stále plodiacich jahôd nájdete taktiež jahodník previsnutý Mara des Bois, ktorý sa hodí aj na balkóny a terasy do okrasných kvetináčov.

Kde se jahodám bude dariť?

Jahodám najviac vyhovujú slnečné miesta s hlinito-piesočnatou pôdou s dostatkom humusu a živín, s neutrálnou až mierne kyslou pôdou. Ak máte v záhrade ťažšiu pôdu zvážte pestovanie na vyvýšených záhonoch.

TIP: Přečtěte si v našem článku více o výsadbě sazenic jahod.

Možnosti pestovania

Vo voľnej pôde

Ide o prirodzenejšiu výsadbu pre všetky odrody jahôd, ale samozrejme je potrebné záhon pravidelne zbavovať buriny.

Zakryté netkanou textíliou či fóliou

Ak nechcete záhony týždeň čo týždeň zbavovať nevítanej buriny, zvážte ich mulčovanie. Výhodou mulčovania je zadržiavanie tepla a vlhkosti, čo značne zmierňuje potrebu závlahy a zároveň zaručuje čisté plody, ktoré nenahnívajú po dotyku s vlhkou pôdou. Ideálnym variantom, ako mulčovať, je pokryť záhon čiernou mulčovacou netkanou textíliou či fóliou. Ďalšou možnosťou je mulčovanie organickým mulčom v podobe slamy alebo drevených hoblín.

V truhlíku či závese

Na pestovanie jahôd už zďaleka nie sú potrebné len rozľahlé záhrady. Vďaka mnohým previsnutým odrodám, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách, si môžete vypestovať vlastné čerstvé plody jahôd aj na balkóne či terase. Kríky týchto odrôd navyše môžu byť aj dekoratívnou záležitosťou, pretože ide o rastliny stále plodiace, ktoré kvitnú v podstate od jari do jesene.

Viac o pestovaní previsnutých jahôd v kvetináčoch a či to tiež zvládnete si môžete prečítať v našom článku podrobne venovanom pestovaní previsnutých jahôd.

Kedy a čím jahody hnojiť?

Jahody nikdy nehnojte priamo vo výsadbe. Jesennú výsadbu ideálne hnojte pred kvitnutím na jar. Vhodné sú špeciálne hnojivá na jahody, ktoré sa aplikujú formou závlahy. Zásadou správneho postupu pri hnojení je vždy pôdu prevlhčiť pred samotnou aplikáciou hnojiva. Pokiaľ dávate prednosť bio-jahodám, doplňte pôde živiny dobrým kompostom alebo listovkou.

Vedeli ste, že okrem kompostu je listovka prvotriednou prímesou do domácich substrátov? A vyrobiť si ju je tak jednoduché. Stačí na jeseň zhrabať opadané lístie na záhrade, uložiť ho do priestrannej ohrady či plastového kompostéra, a ak je lístie suché, priebežne ho kropiť. Už za rok je lístie čiastočne skompostované a môžete ho použiť ako skvelý mulč. Za dva roky sa potom premení na dokonalú listovku.

Starostlivosť behom vegetácie

Jahody pravidelne výdatne zavlažujte - ideálne skoro ráno alebo večer až zalezie silné slnko. Tiež zbavujte buriny a kontrolujte rastlinu pohľadom. Stav, farba, veľkosť a množstvo listov môže vypovedať o potrebách rastliny. Ak sa vám nechce každý týždeň sedieť v záhone a trhať trsy buriny, môžete mulčovať. Buď pomocou fólie alebo organickým mulčom (napr. slamou alebo čiastočne skompostovanou listovkou). 

Viete, ako spoznáte nedostatočnú a nepravidelnú závlahu? V poraste jahôd sa objavia mravce.

Množenie

Jahody tvoria na konci zberu dcérske odnože. Tie môžu byť aj pár metrov dlhé a môže sa na nich vytvoriť aj niekoľko nových rastliniek. Vždy vyberte dve najsilnejšie, a tie zasaďte do zeme, kam dosahujú, a počkajte na ich zakorenenie. Potom ich môžete uštipnúť od matky za tretím „kolienkom“ a presadiť na nové stanovište.

Úroda? Závisí od výberu odrôd

Jahody sme zvyknutí zbierať predovšetkým v mesiaci júni. Cieleným spôsobom pestovania a správnym výberom odrôd však môžeme mať zrelé plody k dispozícii pokojne od mája až do prvých mrazíkov. Máte záhradku a dosť priestoru? Potom stačí zvoliť správnu skladbu odrôd, od najskorších jedenkrát plodiacich odrôd, až po tie najneskoršie a doplniť ich stále plodiacimi odrodami. 

Pre skorý májový a neskorý novembrový zber budete potrebovať fóliový kryt. Na jar urýchli úrodu a na jeseň ochráni pred mrazíkmi, a tým dopomôže k dozretiu.

Starostlivosť po zbere

Aj po zbere je potrebné jahody stále zalievať a záhony udržiavať čisté a bez buriny. Odstraňujte poškodené aj suché listy a prihnojujte. V tejto dobe rastlina tvorí základ na budúci rok, preto je dôležité rastline poskytnúť dostatok živín a pomôcť jej sa zotaviť po náročnom zbere, kedy dala všetku energiu do plodov.

Ako kúpiť jahody pre vaše pestovanie?

Stačí navštíviť náš e-shop a za pár dní máte frigo sadenice aj s návodom na pestovanie doma. Okrem veľkého množstva odrôd sadeníc frigo si u nás tiež môžete vybrať z ďalšieho sortimentu sadeníc iných plodín a potrieb pre záhradkárov.