Mečíky alebo gladioly a ich pestovanie: ako sa o ne starať?

Mečíky patria k najobľúbenejším okrasným kvetom, ktoré môžete uvidieť na slovenských záhradkách. Pestovanie mečíkov čiže gladiol, ktoré majú pôvod v južnej Afrike aj stredomorskej oblasti, má svoje zákonitosti, ktoré by mal poznať každý záhradkár. Akú starostlivosť teda mečíky potrebujú, aby vám rok čo rok robili radosť svojimi nádhernými kvetmi?

Pestovanie mečíkov zvládnu aj začiatočníci

Pestovanie mečíkov čiže gladiol je vhodné aj pre začiatočníkov. Pokiaľ dodržíte určité zásady, táto hľuznatá rastlina so vzpriamenými stonkami a klasovitým kvetenstvom sa vám za vašu starostlivosť odmení vznešenými kvetmi, ktoré vás budú tešiť od júla až do konca septembra.

Výsadba mečíkov: Najdôležitejší krok v pestovaní

Pokiaľ sa chcete pustiť do výsadby mečíkov (gladiol), v prvom rade sa na svojej okrasnej záhrade pustite do výsadby ich hľúz. Pre mečíky vyberte záveterné a slnečné stanovište. Pôda, do ktorej hľuzy mečíkov postupne vysadíte, by mala byť hlinitopiesčitá a bohatá na živiny. Vyhnite sa naopak ílovitej a príliš zamokrenej zemine, v ktorej by mečíky vo zvýšenej miere trpeli hubovými chorobami.

Výsadba je prvým krokom v pestovaní mečíkov (gladiol). Pristúpte k nej po tom, čo už túto rastlinu nemôžu ohroziť jarné mrazy – teda ideálne od konca marca do konca mája. Pôda, do ktorej mečíky vysadíte, by pritom mala byť prehriata. Studená zemina mečíkom (gladiolám) nesvedčí. Výsadbu hľúz mečíkov v tomto období vykonávajte postupne. Keďže kvitnutie mečíka trvá v priemere 14 dní, zaistíte tak, že aj jednotlivé rastliny vám budú postupne vykvitať.

Ako si pri výsadbe mečíkov (gladiol) počínať? Jednotlivé hľuzy vysádzajte do hĺbky 8 až 10 centimetrov, a to v skupine, v rámci ktorej umiestnite hľuzy 20 až 25 centimetrov od seba. Bezprostredne po výsadbe nezabudnite mečíky dostatočne zalievať.

Tip: Hľuzy mečíkov sú často napadané hubovými chorobami. Skúsení pestovatelia preto odporúčajú, aby ste hľuzy ešte pred ich výsadbou proti týmto chorobám namorili.

Miesto výsadby mečíkov každým rokom zmeňte

Pestovanie mečíkov (gladiol) má jedno neobvyklé pravidlo, ktoré by ste mali poznať. Každý rok striedajte stanovište, na ktorom budete mečíky pestovať. Mečíky (gladioly) by sa správne nemali vracať na rovnaké stanovište. Mohlo by totiž veľmi ľahko dôjsť k ich nákaze hubovými ochoreniami a ďalšiemu ich znehodnoteniu. Keďže mečíky milujú slnko, pri ich pestovaní je dôležité, aby ste ich po každej vysadili na slnečné a záveterné miesto s priepustnou hlinitopiesočnatou pôdou.

Hnojenie mečíkov: Použite tekuté hnojivo na podporu kvitnutia

Aby vás mečíky potešili od júla až do septembra bohatou záplavou kvetov na dlhých krásnych klasoch, ešte než vysadíte na jar ich hľuzy, pôdu dostatočne prihnojte. A to minerálnym hnojivom, ako je napríklad Ceresit. Vyhnite sa naopak čerstvému ​​hnoju, ktorý mečíky vyložene neznášajú.

Následne mečíky (gladioly), ešte než vykvitnú, prihnojte celkom dvakrát. A to koncom mája až začiatkom júna a potom koncom júla až začiatkom augusta. Pri pestovaní mečíkov (gladiol) používajte tekuté minerálne hnojivo určené pre kvitnúce cibuľoviny, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík. Potom, čo mečíky odkvitnú, už túto okrasnú rastlinu neprihnojujte.

Čo robiť, keď mečíky odkvitnú

Keď mečíky odkvitnú, zrežte ich stvoly s kvetenstvom tesne pri zemi. Listy tejto rastliny ešte ponechajte. Pokiaľ nie je veľké sucho, platí pri pestovaní mečíkov (gladiol) aj ďalšie pravidlo. Po odkvitnutí ich už nezalievajte. Zvlášť v čase kvitnutia naopak mečíky potrebujú pravidelnú a výdatnú spodnú zálievku.

Zber hľúz a zazimovanie mečíkov

Pri pestovaní mečíkov (gladiol) majte na pamäti, že sa jedná o rastlinu, ktorá v našich zemepisných šírkach nedokáže pod holým nebom prečkať mrazivú zimu. Každú jeseň sa preto pustite do zberu mečíkov. Skoré odrody zberajte koncom septembra, neskoré potom začiatkom októbra. Pri pestovaní mečíkov (gladiol) si dajte pozor na ich včasný zber, zhoršili by ste zbytočne kvalitu ich hľúz.

Ako si pri zbere hľúz mečíkov počínať? Orežte prebytočné suché stonky a listy, hľuzy mečíkov (gladiol) vyryte zo zeme a následne ich veľmi opatrne vyberte von. Hľuzy následne sušte v dobre vetranej miestnosti, ktorej teplota sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Hľuzy, ktoré sú choré alebo plesnivé, následne vyraďte.

Zhruba po desiatich dňoch sušenia hľuzy mečíkov (gladiol) zbavte suchej šupky. Potom ich vložte do drevenej debničky vyloženej slamou alebo hrubšími pilinami, v ktorej ich presťahujte do tmavších a chladnejších priestorov. Ideálne pivnice alebo garáže, kde sa stála teplota pohybuje okolo 10 stupňov Celzia. Hľuzy mečíkov (gladiol) tu nechajte prezimovať až do konca marca, kedy môžete mečíky opäť vysadiť na svoj okrasný záhon. 

V ponuke Záhradníctva Brozany nájdete veľké množstvo mečíkov

Mečíky alebo gladioly patria k najatraktívnejším rastlinám, aké môžete pestovať na svojej záhrade. O tejto skutočnosti svedčí aj ponuka Záhradníctva Brozany nad Ohří, v ktorej nájdete nepreberné množstvo odrôd mečíkov. Tieto odrody sa od seba líšia najmä veľkosťou kvetov a ich farbou. Niektoré odrody majú tiež zvlnený či kučeravý okraj kvetu. V prípade iných odrôd sú zase kvetné lístky veľmi lesklé a pôsobia dojmom voskovaného povrchu.

Vašej okrasnej záhrade dodá romantický nádych napríklad mečík priscilla s bielymi kvetmi a ružovými okrajmi. Ak máte radi sýtejšie farby, kúpte si na svoju záhradku mečík fortuna red, ktorý vyniká červenými kvetmi. Na vašom záhone bude žiariť aj žltý mečík strong gold, lososový mečík spic and span alebo fialový mečík purple flora. Ak chcete, aby to na vašej okrasnej záhrade hralo všetkými farbami mečíkov, kúpte si na pestovanie rovno ich mix, ktorý obsahuje niekoľko kvalitných odrôd.