Pestovanie previsnutých jahôd v truhlíku. Zvládnem to tiež?

Na pestovanie jahôd už zďaleka nie je potrebná len rozľahlá záhrada. Vďaka veľkým množstvom previsnutých odrôd, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách, si môžete vypestovať vlastné čerstvé plody jahôd aj na balkóne alebo terase. Kríky týchto odrôd môžu byť aj dekoratívnou záležitosťou, keďže ide o rastliny stáleplodiace, ktoré kvitnú v podstate od jari do jesene.

V našej ponuke stáleplodiacich previsnutých jahôd môžete nájst napríklad odrodu Mara des Bois.

V našej ponuke stáleplodiacich previsnutých jahôd môžete nájst napríklad odrodu Mara des Bois.

5 tipov na pestovanie jahôd v kvetináči

Nemajte z pestovania jahôd v kvetináči strach. Jahody sú totiž nenáročnou bálkonovou rastlinou. A naviac sa okrem pekných kvetov dočkáte aj plodov, čo je príjemná odmena za poskytnutú starostlivosť. Takže ideme na to! 

  1. Jahody pestujte v čo najväčších nadobách. Minimálna veľkosť kvetináču je kvetináč s priemerom 20 cm. Pamätajte, čím väčšia nádoba, tým dlhšie vydrží pôda vlhká a okrem toho dáte rastline dostatok priestoru na korene.
  2. Dbajte na pravidlenú a výdatnú zálievku, a to hlavne v období medzi kvitnutím a dozrievaním plodov. TIP: Prácu si uľahčíte so samozavlažovacími truhlíkami.
  3. Pokiaľ sa nerozhodnete ísť bio cestou, dbajte na hnojenie. Používajte výhradne organické hnojivá na jahody, a to z dôvodu, že regulovane uvoľňujú potrebné živiny. V prípade prvej varianty použite aspoň kompost či listovku - obe prírodné hnojivá si ľahko môžete "vyrobiť" v domácich podmienkach v kompostéri.
  4. Ako sa vyvarovať napadnutiu škodcami a chorobami bez chémie? Prečítajte si o pestovaní jahôd bez postrekov.
  5. Základom úspešnej jahodovej úrody je výber kvalitných frigo sadeníc jahôd. Prečítejte si viac o frigo sadbe jahôd

Rozmnožovanie previsnutého jahodníka 

A co viac? Keď sa vám bude dariť a pestovanie jahôd v domácom prostredí vás bude baviť, tak si jahodník previsnutý môžete kľudne namnožiť. Z jednej sadenici totiž úplne v pohode urobíte aj desať dcérskych rastliniek. 

Ako na to? Metóda rozmnožovania poplazmi sa robí tak, že malú rastlinku na šľahúne pripevníte pomocou silného drôtu k zemi v novom kvetináči, a to kľudne s obyčajným záhradnickým substrátom. Pre začiatok nie je potrebné žiadne hnojenie. Po uchytení sa šľahúny dcérskych rastliniek zastrihnú za tretím "kolienkom". S plodmi na týchto nových rastlinkách počítajte nasledujúci rok. 

Čo s jahodníkom cez zimu?

Vyhodiť? V žiadnom prípade, ale poriadne zazimujte, aby ste mali úrodu aj budúci rok. Jahody v našich podmienkach na záhonoch síce nezamŕzajú, ale menšie kvetináče môžu premrznúť natoľko, že to rastlinku zahubí. Hlavne novo vysadené dcérske rastliny. Preto, pokiaľ máte možnosť, dajte jahodníky na zimu do pareniska aj s truhlíkom. Nezabudnite im pred zimou ostrihať všetky šľahúny.