Pestovanie vlčích bôbov: Vysaďte si majestátne pozadie vášho záhonu

Vlčí bôb alebo lupina je pôvodom zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa postupne rastlina rozšírila do celej Európy. U nás ju teraz môžete vídať hocikde na okraji lesov či na svetlých čistinkách ako planú trvalku s modrofialovým vzpriameným hroznovitým kvetenstvom dosahujú hocikedy až do výšky 150 cm. Len pozor, semená planej lupiny sú silne jedovaté. Vyšľachtené záhradné kultivary hýriace na konci jari výraznými farbami sú úplne bezpečné a nemusíte sa ich pestovania na svojej záhradke obávať. Navyše je pestovanie vlčích bôbov úplne nenáročné.

vlci_boby_pestovani

Výsadba vlčích bôbov

Lupina sa najlepšie pestuje zo semien. Tie je dobré vysievať od februára do júna. Februárové výsevy samozrejme do misiek v teplom prostredí, ideálne okolo 15 ° C. Ak chcete klíčenie urýchliť, odporúčame namočiť semená cez noc do studenej vody, až potom vysievať do zeme. Pri takto skorom výseve sa dočkáte prvých kvetov už koncom prázdnin. Ak sa pustíte do výsevu v júni, počítajte s kvitnutím vlčích bôbov až budúci rok.

Ak vyberiete vlčím bôbom vhodné stanovište, nebudú potrebovať takmer žiadnu starostlivosť. Ocenia slnečné miesto či polotieň. Len pamätajte, že neznášajú celodenný úpal a príliš suché miesta.

Aká vyhovuje vlčím bôbom pôda?

Pôda by mala byť hlboká, výživná a dobre priepustná, s nižším obsahom vápna. V chudobnejších pôdach doprajte rastline občasné prihnojenie.

Ako pestovať vlčie bôby?

Rastlina nepotrebuje výraznú starostlivosť. Len ju pred prvou zimou po výsadbe odporúčame prikryť čečinou.

Vlčie bôby dobre vyzerajú samostatne aj v zmiešaných záhonoch, kde sa dobre kombinujú s nižšími, neskôr kvitnúcimi trvalkami. Môžu sa stať výrazným majestátnym pozadím vášho záhonu.

Zaujímavosti

Vlčí bôb má unikátnu schopnosť viazať dusík v pôde, čím vylepšuje jej kvalitu.

Druhy vlčích bôbov

Rozhodli ste sa vysadiť si na svojej záhradke veľmi výrazné a na starostlivosť nenáročné vlčie bôby? Vyberte si na našom e-shope z rôznych druhov. V ponuke máme napríklad nežne ružovo-biele vlčie bôby Chatelaine.