Druhy ruží: Kedy a ako strihať jednotlivé druhy ruží

Kráľovná medzi kvetinami, to je romantická, vášnivá a nadpozemsky krásna ruža. A naviac aj pôvabne vonia. Keďže ide o najdlhšie pestovanú rastlinu, z ktorej krásy sa tešili už obyvatelia starovekých a stredovekých palácov, môžete si dnes vyberať, aký druh si na svojej záhrade či terase vysadíte. Ich rozmanitosť je naozaj udivujúca.

Podľa tvaru a spôsobu rastu ich delíme do mnohých skupín. Práve podľa toho, aký druh ruže si na pestovanie vyberiete, budete rastliny zastrihávať. Viete, prečo by sa mali ruže strihať, kedy ich strihať a aký je správny postup?

jak_strihat_ruze_1

Prečo, kedy a ako strihať ruže?

  • Prečo strihať ruže?

Ruže striháme preto, aby zosilneli. Vďaka správne prevedenému rezu nasadia nové krásne a bohaté kvety.

  • Kedy strihať ruže?

Na strihanie je ideálna doba, keď sa ruže prebúdzajú z rastového pokoja, kedy nimi začínajú prúdiť rastlinné šťavy a začínajú sa im nalievať púčiky. Väčšinou ide o mesiac marec. Práve toto obdobie je optimálne na dobré zacelenie rezných rán.

  • Ako strihať ruže?

Pre strih ruží si určite zaobstarajte poriadne rukavice, aby ste sa nepopichali o silné tŕne a ostré záhradnícke nožnice pre čistý rez. Správny spôsob rezu vždy vykonávajte podľa jednotlivých typov ruží, avšak rez vždy veďte mierne našikmo, aby sa v ňom nedržala voda, ktorá by mohla na očku zmrznúť alebo spôsobiť nákazu. Na kríku ponechajte čo najviac mladých výhonov schopných kvitnutia a čo najmenej starého dreva. Rezom vždy udržujte vzhľadný tvar kríka.

Veľkokveté ruže

Veľkokveté ruže, tiež nazývané čajové, patria k najrozšírenejšej skupine ruží. Dorastajú do výšky 80-100 cm a sú väčšinou plnokveté.

Skracujte ich každý rok niekoľko centimetrov nad zemou, jedine tak docielite bohaté kvety v každej sezóne. Začnite ozdravným prierezom, kedy odstránite staré, odumreté či poškodené stonky. Tým veľkokveté ruže celkovo omladíte. Ponechajte 3-5 silných a zdravých stoniek. Pokračujte rezom na podporu kvitnutia, čo znamená, že zvyšné hlavné stonky ostriháte za tretím až štvrtým očkom nad zemou.

Mnohokveté ruže

Mnohokveté ruže sú bohato kvitnúce kríky s rôznymi farbami a veľkosťami kvetov. Dosahujú výšku 50-100 cm. Delia sa na polyantky, ktoré sa vyznačujú kvetenstvom s mnohými malými kvetmi a floribundami, ktoré vďaka kríženiu s veľkokvetými ružami ponúkajú kvety rozličných tvarov, farieb a veľkostí. Inak sú ale mnohokveté ruže nižšie rastliny so 4-9 kvetmi v kvetenstve.

Polyantky zastrihujte na výšku 40 cm, čo je zhruba ½ ich celkovej výšky.

Floribundy zastrihujte na výšku asi 30 cm na 5-7 očiek.

Popínavé ruže

Ruže s dlhými, ohybnými výhonkami dorastajúce až do výšky 2-8 m. Ich hlavnou výhodou je, že ich môžete pestovať v podstate kdekoľvek. Rady sa upnú na múriky, ploty, pergoly a vedia ľahko premeniť nevzhľadné zákutia na rozprávkovo romantické miesto. Dôležité je popínavý ker dobre chrániť pred vetrom. Vyberte stanovište, kde príliš nefúka. Popínavé ruže sú úplne mrazuvzdorné.

Strihajte ich najskôr po treťom roku života, aby mali nosné stonky čas nabrať silu. Začnite prečistením, teda odstráňte staré a mŕtve drevo vrátane nepotrebných bočných vetvičiek. Tým dáte silu mladým výhonkom, ktoré neskôr ponesú kvety. Pre omladenie popínavej ruže odstrihnite jednu alebo dve hlavné stonky priamo pri základni, a to asi 20 cm nad zemou. Zarovnajte tvar odstránením vetví, ktoré trčia mimo a následne strihajte malé bočné vetvičky vždy za tretím očkom.

Miniatúrne ruže

Ako už ich názov napovedá, jedná sa o ruže, ktoré nedosahujú výraznú výšku. Bývajú vysoké iba 10-40 cm a majú drobné kvety. Používajú sa na okraje záhonov alebo ako vzhľadný lem cestičiek. Skvele sa hodia na skrášlenie malých balkónov.

Miniatúrne ruže neskracujte, iba postupne odoberajte presychajúce vetvičky a občas vyrežte najstaršie drevo pri zemi.

Kríkové ruže

Kríkové ruže sú mohutné, vyššie rastliny. Niektoré dosahujú výšku až 2 m, bežne však okolo 120-150 cm. Rastliny sú plne mrazuvzdorné.

Tým, že sa dorastajú do väčších výšok nie je potrebné ich každý rok skracovať. Rez volíme tak, aby sme zachovali hlavné a mladé stonky. Striháme prevažne bočné pretŕčajúce menšie vetvičky, a to za tretím očkom a staré drevo odspodu, čím docielime celkové prevzdušnenie kríka. Ponechávame 5-9 najzdravších hlavných stoniek, samozrejme v závislosti od veľkosti kríkovej ruže.

Pôdopokryvné ruže

Inak zvané plazivé ruže bývajú drobnejšieho vzrastu, avšak veľmi rýchlo rastú. Rozprestierajú sa mierne pri zemi a dosahujú výšku maximálne 50 cm. Použiť sa dajú na spevnenie svahu či vyplnenie priestoru. Tieto ruže nevyžadujú výraznú starostlivosť, preto ich môžete vysadiť aj v horšie dostupných miestach.

Pôdopokryvné ruže strihanie takmer nepotrebujú. Ich hlavnou funkciou je plne vyplniť priestor a nepustiť do pôdy tak ľahko burinu. Prerezávanie by tak bolo pracné a zbytočné. V prípade potreby len skráťte celý porast ako pri živom plote. Po rokoch ich môžete omladiť rezom až pri zemi.