Ako pestovať amarylis, aby vám vykvitol na Vianoce

Amarylis je krásna izbová rastlina s kvetmi v tvare hviezdy, ktorá vám pri správnej starostlivosti vykvitne na Vianoce. Poďte sa pozrieť, ako amarylis pestovať, aké sú jeho nároky a na čo si dať pozor.

pestovani_hvezdniku

Odkiaľ sa vzal amarylis?

Amarylis (latinsky Hippeastrum) je rastlina pochádzajúca z južnej Ameriky. Patrí do čeľade amarylkovitých, preto sa jej hovorí aj amarylka alebo práve amarylis. Pravý Amarylis (Amaryllis Belladona) je však úplne iná rastlina pôvodom z južnej Afriky. Má iba ružové kvety, ktoré sú užšie a špicatejšie. Názov amarylis je však natoľko zaužívaný, že sa jeho používanie toleruje.

Pestovanie amarylis: izbová rastlina, ktorá kvitne v zime

Amarylis je izbová rastlina, ktorá na rozdiel od väčšiny ostatných kvitne v zime alebo zavčas  na jar, a v lete a na jeseň má vegetačný pokoj. Ten je dôležité dodržať, aby nám následne amarylka opäť kvitla. Aj keď sa prvé kvety objavujú skôr až v januári, správnym rýchlením sa dá docieliť toho, že vám pokvitnú práve na Vianoce. A pretože amarylkám nevadí suchý vzduch a menšia vlhkosť, naše byty sú pre neho ako stvorené. Dariť sa im bude aj na parapete pri kúrení.

Výsadba cibule amarylis, výber miesta a polievanie

Amarylis , rovnako ako iné cibuľoviny, potrebuje priepustnú pôdu s prídavkom piesku. Dobre nám poslúži kúpený substrát pre izbové rastliny. Cibuľu zasadíme do kvetináča, ktorý je v priemere asi o 3 - 5 cm väčší ako cibuľa. Veľmi dôležitá je hĺbka, do ktorej cibuľu zasadíme. Vždy by mala byť minimálne polovica cibule nad povrchom. Po vysadení iba raz zalejeme a umiestnime kvetináč na svetlý parapet. Teplota v miestnosti by mala byť 22 - 25 ℃. Pravidelne polievať začneme amarylis až v momente, keď je vidieť celý kvetný stvol a pučiace listy. Polievame po celú dobu kvitnutia.

Amarylis v lete: starostlivosť po odkvitnutí a v lete

Po odkvitnutí odstránime kvetný stvol a pravidelne zalievame a prihnojujeme, aby sme podporili rast nových listov. Z tých potom cibuľa získava dôležité živiny. V lete, až do doby, keď teplota neklesá pod 10 ℃, môžeme kvetináč umiestniť na slnečné miesto von. Prípadne môžeme cibuľu presadiť aj do voľnej pôdy, kde bude mať tendencia viac narásť. Pokiaľ necháte amarylis aj cez leto v byte, dajte pozor, aby naň nebolo na slnečnom parapete až prílišné horúco. Poznáte to podľa žltnutia a usychania listov.

Jesenný vegetačný oddych

Koncom augusta alebo v septembri postupne znižujeme závlahu, až prestaneme amarylis polievať úplne. Tým zastavíme vegetáciu, listy postupne uschnú a cibuľa sa zatiahne. Cibuľu necháme v kvetináči a uložíme ju na suché a chladné miesto. Teplota by sa mala pohybovať ideálne medzi 8 - 14 ℃. Pri vyššej teplote by mohla cibuľa začať predčasne pučať. Vegetačný pokoj by mal trvať tri mesiace. Po tejto dobe cibuľu vyberieme, očistíme od koreňov, zasadíme do nového substrátu a celý cyklus začína na novo.

Záhradníctvo Brozany ponúka na predaj niekoľko druhov krásnych amaylis

Amalarylis je na predaj v mnohých farebných kultivaroch, tie najkrajšie nájdete v internetovom obchode Záhradníctva Brozany.