Elegantné ifeióny: ako na pestovanie jarných hviezdičiek

Chcete sa na jar pozerať na záplavu medovo voňajúcich kvietkov, ktoré pripomínajú množstvo malých hviezdičiek? Pustite sa do pestovania ifeiónov.

ifeiony_1

Ifeióny (Ipheion), ktorým sa tiež hovorí jarné hviezdy, stále unikajú pozornosti mnohých ľudí. Pritom ich nežné kvietky rozžiaria každú jarnú záhradku. Domovskou oblasťou týchto malých cibuľovín je Južná Amerika. Prirodzene sa vyskytujú v Argentíne, Uruguaji či Brazílii. Skvele sa im však darí aj v našich podmienkach.

Malé kvety nájdete v bielej, orgovánovo ružovej alebo modrej farbe. Tvarom sú veľmi jedinečné, skladajú sa totiž vo dvoch vencoch po troch okvetných lístkoch, ktoré spoločne tvoria hviezdicovitý tvar. Jedná sa rastlinky dorastajúce do výšky okolo 20 cm. Z cibuľky ako prvé vypučia 3 až 4 úzke trávovité listy a potom až 5 stoniek. Každú stonku zdobí jeden až dva drobné kvety (2 až 3 cm široké). Pri pošúchaní listov ucítite cesnakovú vôňu, ifeión totiž patrí do čeľade cesnakovitých. Kvety naopak voňajú veľmi príjemnou sladkou vôňou.

S výsadbou začnite na jeseň

Pomerne malé cibuľky vysádzajte od septembra do novembra. Ifeiónom sa najlepšie darí na slnečnom stanovisku, ale znesú aj polotieň. Vyberte pre nich ľahšiu, humóznu a dobre priepustnú pôdu. Dajte pozor na premokrenie, ktoré nemajú radi. Cibuľky zasaďte 5 až 8 cm hlboko a 8 až 10 cm ďaleko od seba. Po vysadení ich môžete posypať vrstvou rašeliny alebo mulča. Keďže patria medzi mrazuvzdorné rastliny, nemusíte o ne mať v zime strach.

Na prihnojenie môžete využiť tekuté hnojivo Kapka - cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré obsahuje vyvážený pomer základných živín a podporuje zdravý vývoj rastlín a zároveň prispieva k bohatému nasadeniu pukov, k tvorbe listovej zelene zvýrazňujúcej kresbu listov a bohatej úrode plodov. Ďalším vhodným variantom pre hnojenie je KRISTALON Gold novej generácie s unikátnym zložením a aktivátorom kvitnutia.

Ifeióny môžete pestovať na záhone aj v kvetináči

Krásne zákutie vám ifeióny môžu vytvoriť na krajoch záhonov, v skalke alebo v kvetináči na balkóne či terase. Veľmi ľahko splaňujú. Behom niekoľkých rokov sa krásne rozrastú a dokážu vytvoriť aj pomerne veľké zhluky alebo koberce.

Túto drobnú cibuľovinu môžete skombinovať s ďalšími menšími trvalkami, ktoré ju nebudú veľmi tieniť. Skvele bude vyzerať napríklad vedľa modríc alebo saseniek. Vhodnými spoločníkmi môžu byť aj zakrpatené tulipány alebo kosatce.

Vo váze skrášlia i váš domov 

Nemôžete sa na krásne ifeióny na svojej záhradke vynadívať? Natrhajte si ich aj do menšej vázičky domov. Aj napriek tomu, že sa jedná o cibuľoviny s malou stonkou, sú vhodné na rez.

Ružová, biela alebo modrá? Ktorú farbu si vyberiete?

Dospeli ste k záveru, že aj vy na svojej záhradke chcete zopár drobných hviezdičiek? Začnite s pestovaním ifeiónov ešte dnes. Prezrite si našu ponuku cibuliek ifeiónov. Ifeión Jessie má krásne sýto modré kvety, ktoré v kombinácii so svetlo zelenými listami príjemne osvieži záhon aj skalku. Odroda Alberto Castillo má veľké kvety snehovo bielej farby s kontrastným zeleným prúžkom. Elegantný ifeión Charlotte Bishop si vás získa nežne ružovými kvetmi s výrazným pruhom. Nedokáže si vybrať jeden druh? V tom prípade by pre vás mohol byť vhodný farebný mix ifeiónov.