Pestovanie frézií: Ako si túto náročnú krásku v záhradke hýčkať?

Krása, farebnosť a vôňa jednoduchých i plných kvetov robia z frézií obľúbené jarné rastliny. Frézie sa pre svoju nežnosť často objavujú vo svadobných kyticiach. Pestovať ich môžete v záhone aj kvetináči, avšak pozor, vyžadujú svedomitú starostlivosť skúseného záhradkára. Keď ju od vás dostanú, na konci leta sa vám odmenia svojou krásou.

frezie_pestovani

Výsadba frézií

Na vonkajšie stanovište vysaďte hľuzy frézií v druhej polovici mája, a to do takej hĺbky podľa veľkosti hľuzy, aby bola celá tesne pod zemou. Obvykle je to pri frézii približne 5 cm. Vysádzame ich v spone 10-15 cm okolo 15 až 20 hľúzok.

Aká pôda fréziám vyhovuje?

Najvhodnejšia na ich pestovanie je vzdušná, hlboko skyprená a dobre priepustná pôda.

Ako pestovať frézie?

Zeminu primerane a stabilne zavlažujte. Pôdu je potrebné udržiavať stále vlhkú. Ale pozor na premokrenie, to frézie neznášajú. Rastliny sa nezaobídu bez pravidelného prihnojovania od tej doby, čo nasadia puky. Používajte najlepšie raz týždenne tekuté hnojivá s vyváženým pomerom obsiahnutých zložiek a nižším obsahom solí. Zasolené pôdy im totiž nesvedčia.

Frézie sa perfektne vynímajú na slnkom zaliatych miestach záhrad, pretože patria k rastlinám náročnejším na svetlo.

Ako pestovať frézie v byte?

V domácich podmienkach sa možno krásnych kvetov dočkáte skôr ako v záhradke. Vysadiť ich môžete už v januári alebo februári, vždy na miesto s dostatkom svetla, teda ideálne za okno.

Na čo si dať pozor

A aby toho nebolo málo v starostlivosti, tieto náročné krásky sú tiež často napádané poruchou rastu, neparazitickými a vírusovými chorobami. Ako poznáte, že je niečo zle? Najčastejšie podľa zaschnutej alebo neklíčiacej hľuzy, zlej stavby a vývoja kvetenstva.

Tiež je potrebné myslieť na to, že hľuzy nie sú mrazuvzdorné, a tak ich musíte pred zimou vybrať z pôdy.

Druhy frézií

Rozhodli ste sa vysadiť si vo svojej záhradke výrazne farebné a voňavé frézie? Vyberte si na našom e-shope z rôznych druhov. V ponuke máme frézie plnokveté aj frézie jednoduché. Pokiaľ dávate prednosť rovno zmesi frézií, ponúkame mix 50 ks plnokvetých frézií a rovnako tak mix 50 ks jednoduchých frézií.