Kosatec a jeho pestovanie: Vysaďte si túto okrasnú rastlinu aj na svojej záhradke

Kosatec záhradný alebo iris patrí k obľúbeným okrasným kvetom záhradiek. Aby nie, pýši sa nádhernými kvetmi v tvare meča, ktoré majú veľmi širokú škálu farieb. A to od bielej až po tmavo fialovú. Ak chcete, aby sa táto rastlina stala okrasou aj vašej záhrady, poďte sa s nami na kosatec a jeho pestovanie pozrieť bližšie.

kosatec_pestovani

Kosatec: Najdlhšie pestovaná okrasná rastlina v Európe

Kosatec záhradný patrí k najdlhšie pestovaným okrasným rastlinám na európskom kontinente. Rod kosatcov záhradných (Iris) je pomenovaný podľa gréckej bohyne dúhy Iris. Za vlády Karola Veľkého bol kosatec symbolom rímskej ríše. Touto kvetinou sa inšpiroval aj štátny znak Francúzska. Kosatce záhradné boli obľúbené v minulosti, veľkej popularite sa tešia aj v dnešnej dobe. Práve preto je ich pestovanie rozšírené takmer po celom svete.

Pestovanie kosatcov je vhodné aj pre začiatočníkov

Pestovanie kosatcov je pomerne jednoduchou záležitosťou, ktorú hravo zvládnu aj začiatočníci. Táto rastlina z rodu iris, u ktorej z jedného stvolu vyrastá niekoľko výrazných kvetov s typicky usporiadanými šiestimi okvetnými lístkami, je veľmi odolná. Pokiaľ nezvládate starostlivosť o náročnejšie druhy rastlín, sú pre vás kosatce s nádhernými kvetmi tou správnou voľbou. Čo by ste teda mali robiť, ak chcete s pestovaním kosatcov ešte len začať?

Kosatce záhradné vyrastajú z podzemkov alebo rhizomov. Niektoré druhy majú aj cibuľky. Ak sa chcete teda pustiť do pestovania kosatcov, najprv si v záhradníctve alebo špecializovanom obchode kúpte cibuľky. Na záhon ich následne vysaďte v období od apríla do mája. Cibuľky kosatcov vsádzajte smerom od severu na juh, a to zhruba vo vzdialenosti 30 až 60 centimetrov od seba. Dajte si pozor na to, aby ste cibuľky nezasadili príliš hlboko. Kosatce by vám v tom prípade nemuseli vôbec vykvitnúť.

Pri správnom zasadení z cibuľky vyrastie rastlina, ktorá vám vykvitne nádhernými kvetmi už nasledujúce leto. Záplavu pestrofarebných kvetov kosatca čakajte vždy od konca mája až do konca júla.

Na aké stanovište kosatce vysádzať

Do akej pôdy kosatce záhradné vysadiť? Tieto okrasné rastliny milujú priepustnú, dostatočne výživnú pôdu, ktorá je bez zamokrenia. Pri pestovaní sa vyhnite vysádzaniu kosatcov do ťažkej ílovitej pôdy. V spojení s vysokou vlhkosťou by totiž kosatcom mohla zahnívať odnožová časť. 

Nielen pôda ale aj presný výber stanovišťa sú pri pestovaní kosatcov je dôležité. Pre záhradné kosatce zvoľte záveterné a slnečné stanovište, ktoré je najlepšie obrátené na juh. Táto nenáročná rastlina zvládne aj polotieň. Vysaďte ju ideálne do trvalkového záhona, niektoré nižšie druhy kosatca vám urobia radosť aj v truhlíku.

TIP: Rozkvitnuté kosatce si môžete tiež narezať a dať do vázy. Stanú sa tak jedinečnou ozdobou vášho domova.

Ako hnojiť kosatce

Pri pestovaní kosatcov myslite aj na hnojenie, a to najmä na jar. Ideálne je použitie záhradného kompostu vzniknutého z rozležanej trávy. Vhodné sú aj fosforečné hnojivá, ktoré podporujú kvitnutie. Vyhnite sa naopak dusíkatým hnojivám, v dôsledku pôsobenia ktorých by mohli začať kosatcom žltnúť listy. Kosatce reagujú na hnojivá s obsahom dusíka aj tak, že veľmi málo kvitnú.

Čo s kosatcom, keď odkvitne

Pri pestovaní kosatcov by ste sa mali o tieto záhradné krásky starať po celý rok. Ako je to po odkvitnutí? Odrežte ich kvetné stvoly nízko nad zemou, zelené listy však ponechajte. Z kosatca tiež pravidelne odstraňujte suché listy. Od jari do jesene túto rastlinu tiež potešte miernou závlahou.

Kosatce a ich zazimovanie

Pestovanie kosatcov je jednoduché aj v tom, že túto odolnú rastlinu môžete nechávať v krajine po celý rok. Na zimné obdobie by ste ju mali ale náležite pripraviť. Na jeseň kosatcu ostrihajte zelené listy na dĺžku 15 centimetrov. Aby ste ochránili podzemok kosatca pred prípadnými silnými mrazmi, zasypte ho pieskom alebo ďalším materiálom, ktorý nezadržuje vodu. Podzemky kosatca môžete zakryť aj čečinou. K tomuto opatreniu pristúpte najmä vtedy, ak sú vaše kosatce prvý rok po výsadbe.

Kde zaobstarať kosatce na pestovanie? V ponuke Záhradníctva Brozany

Pokiaľ zháňate nové kosatce na pestovanie, nahliadnite do širokej ponuky internetového obchodu Záhradníctva Brozany. Nájdete tu kosatce rôznych odrôd, ktoré sa od seba líšia najmä veľkosťou, tvarom a farbou kvetov. Ak patríte k milovníkom okrasných kvetov, vaše srdce určite zaplesá nad klasickým holandským kosatcom modrej farby (Blue Magic Holandicca), sýto žltej farby (Golden Harvest Hollandica) alebo zamatovo fialovej farby (Purple Sensation Hollandica). O jemnosť a vznešenosť vašu okrasnú záhradku doplní aj kosatec krehkého vzhľadu, ktorý má biele okvetné lístky (White Magic Hollandica). Ak chcete, aby vám to na záhrade hralo všetkými farbami, kúpte si rovno mix kosatcov, v ktorom nájdete kombináciu klasických holandských odrôd.