Snežienky a bledule: krásna predzvesť jari do vašej záhrady

Belavé kvietky nežných jarných krások môžete mať na svojej záhrade aj vy. Kvety vykukujúce zo snehovej periny vám jemne naznačia, kedy už začne nová sezóna, na ktorú sa môžete s radosťou pripraviť. Snežienky a bledule, pripravte sa, je na čase vykuknúť na svetlo sveta!

snezenky_bledule_pestovani

Odolná krása

Obe rastlinky patria medzi tie skutočne odolné. Potvrdzuje to aj fakt, že ich ľudia ešte ani nešľachtili. To, že musia preraziť snehovú perinu, rastú pri nízkych teplotách a to najmä vo voľnej prírode, je vskutku ukážkou ich sily. Aby ale mohli vyrásť pekne na jar je potrebné snežienky a bledule zasadiť na jeseň.

Snežienky

Už samotný názov napovedá, ako snežienky vyzerajú. Ich biele kvety vykukujú spod periny posledných snehových závejov. Predzvesť jari poznáme v mnohých druhoch. Napríklad vo Veľkej Británii je ich pestovanie veľmi obľúbené a pestujú ich naozaj vo veľkom. Ak by vás zlákala medová vôňa kvetov, nemala by na vašej záhrade chýbať snežienka Elwésova, ktorá pôvodne pochádza z Turecka. Kaukazská snežienka Woronova je ukážkou drobunkej krásy, rastie len do výšky približne 10 cm. A pokiaľ práve neviete, po akej siahnuť a máte radi rôznorodosť, môžete si na pestovanie snežienok kúpiť ich mix.

Bledule

Ani názov týchto kvetov nie je ďaleko od popisu ich vzhľadu. Biele zvončeky rastúce zo snehovej pokrývky dávajú rovnako ako snežienky jasne najavo, aké ročné obdobie sa blíži a čo môžeme očakávať. Predstavte si, že by ste v záhone mali vzácnu letnú bleduľu, ktorá kvitne v lete. Taká veľmi ojedinelá sa nazýva Leucojum gravetye giant a patrí medzi väčšie krásky s výškou cca 50 cm, ktoré sú špecifické svojou zelenou bodkou na okvetnom lístku. Ak hľadáte o niečo menšiu bleduľu, tak by ste mohli oceniť letnú Leucojum aestivum. V prípade snežienok i bledulí nesiahnete vedľa, keď nakúpite cibuľky na našich stránkach Záhradníctva Brozany.

Rastlinky, zaujmite stanovište!

Obe rastliny sa pestujú podobným spôsobom. Líšia sa iba v niekoľkých bodoch. V oboch prípadoch je potrebné k výsadbe pristúpiť na jeseň v období od septembra do novembra, aby mohli včas vyrašiť cez snehovú pokrývku. Snežienky aj bledule potrebujú polotienisté miesta. Snežienky budú dobre rásť pod stromami a kríkmi, zato bledule majú radšej otvorené plochy. 

Ideme ich vysadiť a užiť si ich krásu

Čo sa týka rozdielnosti typu pôdy, snežienky ju potrebujú zásaditú, kyprú a priepustnú. Výsadba snežienok by mala byť do jamky 5 až 7 cm pod zem s rozostupom 7 až 10 cm. V prípade bledulí je dôležité vybrať podmáčanú, humóznu, kyprú a zároveň kyslú pôdu, ktorá nevysychá. Preto je vhodné ich vysadiť v blízkosti vodného toku, ako je napríklad rieka, rybník či jazero. Cibuľky bledulí je potrebné vysadiť do hĺbky 10 až 15 cm s rozostupom 7 až 10 cm. Obe rastliny potom necháme na konci jari uvädnúť a zožltnúť. Do ďalšieho rozmnožovania sa potom môžete pustiť pomocou oddeľovania trsov a začať tak celý záhradný rok od začiatku.