Ladoníky, scily a modravky – nežné cibuľoviny, ktoré sú nenáročné na pestovanie

Ladoníky, scily a modravky spájajú ich krásne kvety. Zaujíma vás, čo majú tieto tri cibuľoviny spoločné a aké sú ich nároky na pestovanie? Prečítajte si náš článok.

Ladoník, americký krásavec, ktorého mali v obľube indiáni

Ladonik

 

Ladoník (Camassia) je cibuľovina, ktorá sa hojne vyskytuje v prériách v západnej časti Severnej Ameriky, kde dorastá až do výšky jedného metra. Vo veľkej obľube mali ladoník už pôvodní Američania, ktorí ho nazývali Quamash. Indiáni totiž zbierali a pojedali sladko chutiace hľuzy tejto rastliny. V štáte Washington je dokonca podľa costatníka nazvané mesto Camas. V Európe sa ladoníky začali ako okrasné rastliny pestovať od polovice dvadsiateho storočia.

Na rozdiel od scíl a modraviek, veľké ladoníky naozaj neprehliadnete. Z cibuľky vyrastá robustný trs tmavo zelených listov a až metrová stonka, najčastejšie s modrými, fialovými alebo krémovo bielymi kvetmi. Pôvabné farebné kvety vás budú tešiť od apríla do začiatku júna. Tieto stepné rastliny krásne vyniknú na okrajoch trávnikov aj ako dominanta záhonu

Pestovanie ladoníka je nenáročné

Ladoníky sa vysádzajú na jeseň. Cibuľky majú priemer asi 5 cm, preto ich vysádzajte 10 až 20 cm hlboko. Vyberajte im slnečné či polotienisté stanovište s výživnou a vlhšou pôdou, ktorá je dobre priepustná. Pri výsadbe tiež počítajte s tým, že rastlina často splaňuje. Ladoníky tiež nemajú radi presádzanie. Jedná sa o mrazuvzdorné rastliny, ale nezabudnite, že po ukončení vegetácie musí byť cibuľka v suchu. 

Scily vás svojimi kvetmi potešia už pred začiatkom jari

iStock-1135913420

Scily (Scilla) patrí medzi prvých poslov jari, ich kvety totiž často môžete vidieť už vo februári či marci. Ich domovskou oblastnou je Balkán, Kaukaz a Malá Ázia. Sú typické prízemnou ružicou jednoduchých listov a kvetmi rastúcimi v hrozne či chocholaticiach. Nájsť ich môžete v modrej, belavej, ružovej alebo fialovej farbe. Len v Európe existuje asi 50 druhov scíl. 

Oproti ladoníku sa jedná o pomerne malú rastlinku. Dorastá do výšky 5 až 20 cm. Z jednej cibuľky obvykle vyrastú 2 až 3 kvapkovito ukončené listy a 1 až 3 stvoly, ktoré nesú kvety. Často modré a niekedy aj biele kvietky zvončekového tvaru sa skláňajú k zemi.

Pestovanie scíl zvládne aj začiatočník

Výsadba scíl prebieha na jeseň (od augusta do októbra). Cibuľky vysádzajte asi 10 cm hlboko a 8 až 10 cm ďaleko od seba. Tieto nežné krásky majú rady slnečné miesta, ale zvládnu dobre rásť aj v polotieni pod listnatými stromami. Ideálna je ľahšia, dobre odvodnená pôda s humusom. Na jeseň potrebujú rastliny skôr sucho, aby cibuľky nezhnili a na jar zase preferujú väčšiu vlhkosť. Listy scíl odstraňujte až po úplnom zožltnutí, aby cibuľky mohli nabrať živiny.

Pri výsadbe počítajte s tým, že scily sa vám čoskoro môžu rozrásť, pretože často splaňujú. Ich semienka totiž po záhrade často roznášajú mravce, ktorí si pochutnávajú na semenných príveskoch.

Modravky sú veľmi podobné scilám 

Ladonicky

Podobne ako scily, modravky kvitnú často ešte v prítomnosti snehu alebo pri jeho topení. Ich domovinou sú horské oblasti Malej Ázie, Kréty a Turecka. Modravky sú menšie, asi 10 až 15 cm vysoké cibuľoviny s hviezdicovými kvetmi, ktoré majú biely stred. Kvety v modrých, ružový aj fialových tónoch uvidíte kvitnúť od marca do apríla.

Na čo myslieť pri pestovaní modraviek?

Do výsadby modraviek sa pustite aj na jeseň. Cibuľky vysádzajte 5 až 8 cm hlboko, najlepšie do skupín. Modravky preferujú mierne zatienené stanovištia. Vhodne môžu doplniť skalky, trávniky či miesta pozdĺž ciest alebo pod listnatými stromami. Zasadiť ich môžete aj do kvetináčov. Dobre sa im bude dariť v suchšej pôde s humusom, ktorá je dobre odvodnená. Tieto malé rastlinky nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť, opätovne vám budú kvitnúť na rovnakom mieste niekoľko rokov. Aj u modraviek pomáhajú so šírením semien mravce.

Hnojivo zaistí bohaté kvety

Na prihnojenie môžete využiť tekuté hnojivo Kapka - cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré obsahuje vyvážený pomer základných živín a podporuje zdravý vývoj rastlín a zároveň prispieva k bohatému nasadeniu pukov, k tvorbe listovej zelene zvýrazňujúcej kresbu listov a bohatej úrode plodov. Ďalším vhodným variantom pre hnojenie je KRISTALON Gold novej generácie s unikátnym zložením a aktivátorom kvitnutia.

Prezrite si našu ponuku ladoníkov, scíl a modraviek

Rozhodli ste sa pre nežnú krásu scíl a modraviek alebo vás ohromil nevšedný ladoník? V našej ponuke nájdete všetky tieto zaujímavé kvety. Ponúkame napríklad menší ladoník Quamash s krásnymi modrofialovými kvetmi alebo krémovo biely ladoník Semiplena. Scila Bifolia Rosea si vás získa pastelovo ružovými kvietkami, nezábudkovo modrými kvetmi zase kvitne scila Siberica a tieto dve scily krásne doplní snehobiela Siberica Alba. A ladné modravky u nás nájdete v rafinovanom farebnom mixe modraviek po 30 kusoch. Stále váhate? Prezrite si celú našu ponuku.