Pestovanie ľalie v záhrade: Vytvorte si kvetinový raj

Ľalie (Lilium) okúzľujú svojou eleganciou a nádhernými kvetmi pestovateľov po celom svete. Sú nielen výnimočným doplnkom dedinských aj moderných mestských záhrad, ale vyniknú aj samostatne, v skupinách alebo dokonca v kvetináčoch. Ak sa chystáte pestovať ľaliu vo svojej záhrade, tento článok vám poskytne niekoľko užitočných rád a tipov. 

Pestovanie ľalie v záhrade

Dbajte na správnu výsadbu

Ľalie sa vysádzajú na jeseň, konkrétne od septembra do konca októbra. Toto obdobie poskytuje ľaliám dostatok času na zakorenenie a prípravu na nasledujúce vegetačné obdobie. Môže sa však zvoliť aj jarná výsadba. Napríklad druh ľalia biela uprednostňuje výsadbu už koncom leta. 

Okrem toho má na zdravý rast a kvitnutie ľalií zásadný vplyv aj samotné miesto výsadby. Ľalie uprednostňujú slnečné miesta, ale nemajú rady vystavenie priamemu celodennému slnečnému žiareniu, ktoré môže kvety poškodiť. Okrem toho by miesto malo byť dobre odvodnené, aby sa zabránilo premočeniu koreňov. 

Pri samotnej výsadbe sa zvyčajne odporúča zakoreniť cibuľky do hlinitopiesočnatej neutrálnej až mierne kyslej pôdy s dostatkom vlahy v hĺbke približne trojnásobku výšky samotnej cibuľky. Tým sa zabezpečí stabilné ukotvenie, optimálne podmienky pre koreňový systém a nízke teploty v zime a vysoké teploty v lete.

TIP: Máte záujem o ďalšie užitočné tipy? Prečítajte si náš ďalší článok o pestovaní ľalií.

Ako sa starať o ľalie počas a aj po kvitnutí

Počas obdobia rastu a kvitnutia doprajte ľaliám dostatok vlahy so strednou intenzitou zalievania. Počas výsadby ich môžete podporiť hnojivom na cibuľky, rašelinou alebo kompostom. Pri prvých púčikoch použite aj chemickú ochranu proti hubovým chorobám a škodcom. Po odkvitnutí nezabudnite odstrániť zvyšky kvetov a na konci vegetačného obdobia aj uschnuté stonky. 

Presadenie a zazimovanie ľalií

Jesenné a zimné mesiace zohrávajú dôležitú úlohu pri pestovaní ľalií na nadchádzajúcu vegetačnú sezónu. Presádzanie ľalií je kľúčom k tomu, aby mohli rásť a kvitnúť v plnej kráse. Ideálny čas, kedy presadiť ľalie, je zvyčajne v našich podmienkach od polovice septembra do začiatku októbra po skončení vegetačného cyklu týchto kvetov. Sú síce odolné rastliny, ale je potrebné im zaistiť správnu ochranu a vhodne zhodnotiť okolnosti a rozhodnúť sa, ako ľalie zazimovať.

Aké druhy ľalií si vybrať na pestovanie v záhrade?

Jedným z najznámejších a najobľúbenejších druhov ľalií je Lilia biela candidum, známa aj ako ľalia kostolná. Očaruje pestovateľov po celom svete svojimi nádhernými čisto bielymi kvetmi s charakteristickými zlatými alebo zelenkavými bodkami na okvetných lístkoch. Symbolizuje čistotu a krásu. Kvitne v letných mesiacoch a je vhodná na vonkajšiu výsadbu, najmä v tradičných a historických záhradách. Patrí medzi vhodné rastliny do záhrad bez výrazného priameho slnečného žiarenia.

Ak sa ešte stále rozhodujete medzi výsadbou na jar alebo na jeseň, v každom prípade si môžete zvoliť ľaliu Roselily Lorena, ktorá na rozdiel od ľalie kostolnej žiari obrovskými exotickými ružovými kvetmi so sýtym fuksiovým pruhom.

Pestovanie ľalie v záhrade môže byť plné radosti z krásy týchto úžasných kvetov. S dôkladnou starostlivosťou a pochopením potrieb ľalií môžete vytvoriť nádherné kvetinové záhony, ktoré budú ozdobou vašej záhrady. Experimentujte s rôznymi druhmi, farbami a usporiadaním kvetov, aby ste dosiahli čo najlepší vizuálny efekt. A nezabudnite, že čím dlhšie necháte ľalie na jednom mieste, tým viac budú rásť. Ak vás zaujíma, ako si ľaliami ozdobiť nielen záhradu, ale aj terasu alebo balkón, prečítajte si, ako pestovať ľalie v kvetináčoch.