Pestovanie ľalií krok za krokom: Kedy a kam ich vysadiť a ako sa o ne starať?

Ľalie (Lilium) sú právom nazývané kráľovnami medzi kvetinami. Týmto exoticky pôsobiacim kráskam to pristane na záhone aj vo váze. Pestovanie ľalií je pritom veľmi nenáročné. Postarať sa o túto okrasnú záhradnú rastlinu zvládne každý, a to aj úplný začiatočník. Nie ste si istí, kde ľalie sadiť, kedy ľalie presadiť a čo robiť po odkvitnutí? Poďme sa krok za krokom pozrieť na to, akú starostlivosť od vás vyžadujú.

lilie pěstování

Pestovanie ľalií má niekoľko zásad

Ľalie patria k okrasným rastlinám, ktoré svojim nežným vzhľadom prežiaria každú záhradu. Ak sa chcete pustiť aj do ich pestovania, máte na výber hneď niekoľko desiatok až stoviek druhov záhradných ľalií. A to od exoticky pôsobiacich až po tie tradičné, ktoré sa pýšia rôznou veľkosťou, farbou či orámovaním svojich kvetov aj odlišnou výškou a košatosťou celej rastliny.

Pestovanie ľalií je jednoduchou záležitosťou. Veľkou výhodou tejto rastliny je, že sa jedná o mrazuvzdornú cibuľovinu. Cibuľky ľalií môžete nechávať v záhone po celý rok.

Kedy sadiť cibuľky ľalií

Aby ste sa mohli do pestovania ľalií pustiť, v prvom rade si v špecializovanej predajni či záhradníctve kúpte ich cibuľky. Cibuľky ľalií vysádzajte najlepšie na jeseň, a to v priebehu septembra a októbra. Niektoré druhy ľalií môžete vysádzať aj na jar. Ešte než sa pustíte do samotného sadenia, namočte cibuľky ľalií do fungicídu.

Ľalie vyžadujú kyslejšiu a kyprejšiu pôdu

Cibuľky ľalií vysádzajte do hlinitopiesočnatej neutrálnej až mierne kyslej pôdy, ktorá bude kyprá a v ktorej bude mať rastlina dostatok vlahy. Túto zeminu môžete prípadne vylepšiť o kompost alebo rašelinu. 

Pri pestovaní myslite aj na to, že ľalia nemá rada premokrenú, ani príliš suchú pôdu. Táto noblesná rastlina teda patrí ideálne na mierny svah alebo na vyvýšený záhon, ktoré zaisťujú dobrý odtok vody. Vyhnite sa naopak výsadbe v mrazových kotlinách alebo v miestach, v ktorých by ľalia stála vo vode. S krásou tejto cibuľoviny by ste sa totiž museli čoskoro rozlúčiť.

Jednotlivé cibuľky ľalií vysádzajte do hĺbky, ktorá zodpovedá trojnásobku ich dĺžky. Keď zvolíte presne túto hĺbku, ochránite tým cibuľky v zime pred zamrznutím a v lete naopak pred prehriatím. Jednotlivé druhy ľalií vysádzajte po skupinkách, po piatich až desiatich kusoch. Na svojom okrasnom záhone pritom môžete pestovať hneď niekoľko druhov týchto pestrofarebných krások.

Pri pestovaní ľalií je dôležité stanovište

Zabúdať by ste rozhodne nemali na miesto, kam cibuľky ľalií zasadíte. Tieto vznešené okrasné cibule  milujú slnečné stanovištia, krásne budú aj v polotieni. Pestovatelia ľalií sa držia pravidla, že tieto rastliny by mali mať „hlavu na slnku“ a „nohy v tieni“. Ľalie preto pestujte v zmiešaných záhonoch, a to spoločne s nižšími trvalkami. Okrem toho si môžete vybrať, či chcete ľalie pestovať v záhrade alebo v kvetináči na terase.

Kvitnúce ľalie potrebuje náležitú starostlivosť

Ľaliám venujte náležitú starostlivosť vo všetkých smeroch. Doprajte im pravidelne stredne intenzívne polievanie. V priebehu pestovania nezabudnite ľalie tiež prihnojovať. Na jar použite úplné hnojivo. Až začnú ľaliám narastať púčiky a následne budú kvitnúť, hnojivo kombinujte s chemickou ochranou proti hubovým chorobám a škodcom. V tejto fáze používajte napríklad tzv. hnojivá na list.

Čo robiť, keď ľalia odkvitne

Väčšina druhov ľalií najčastejšie rozkvitá v priebehu júna a júla. Ak je teda ľalia, ktorú pestujete na okrasnej záhrade, už odkvitnutá, odstráňte nožom jej byľ s odkvitnutým kvetom, a to tesne nad zemou. Je tiež dôležité, aby ste zmenili typ hnojiva, ktorým ľaliu pravidelne prihnojujete. Z dusíkatých hnojív prejdite na draselné hnojivá, ktoré pozitívne ovplyvňujú vyzrievanie cibúľ pred dobou vegetačného pokoja.

Ako sa starať o ľalie počas jesene a zimy

Ako prebieha pestovanie ľalií v priebehu jesenných mesiacov? Čo sa týka zazimovania, ľalia je mrazuvzdornou cibuľovinou. Jej podzemnú časť teda môžete nechať v pôde aj cez najchladnejšie mesiace v roku. Ešte pred príchodom zimy z ľalie odrežte všetky suché byle a ponechajte v zemi len jej cibuľku. Skúsení pestovatelia sa zhodujú na tom, že cibule ľalií môžete na jeseň zakryť pokrývkou z vyzretého kompostu. Použite zhruba päťcentimetrovú vrstvu, ktorá ľalie cez zimu ochráni pred mrazmi a na jar im poskytne potrebné živiny. 

Pokiaľ v zime napadne veľa snehu, hrozí dlhodobé premokrenie pôdy, a tým pádom aj uhnitie cibuliek ľalií. V prípade, že pestujete druhy, ktoré sú naozaj chúlostivé na vlhko a premokrenie, je vhodné ľalie presadiť. Vyberte ich na jeseň zo záhona, očistite ich od hliny a nechajte ich mierne preschnúť vo vetranej miestnosti. Tieto cibuľky potom cez zimu skladujte na chladnejšom mieste (napríklad v pivnici) v nádobe naplnenej zmesou vlhšej rašeliny a piesku. Na jar tieto cibuľky ľalií opäť vysaďte na pôvodné stanovište.

Správna voľba pre každú príležitosť

Vďaka svojej kráse, vôni a výnimočnému vzhľadu sa ľalie často používajú v kvetinových aranžmánoch na rôzne príležitosti vrátane svadieb, pohrebov a ako dekorácia interiéru. Ľalie vyniknú samostatne alebo v kombinácii s inými kvetmi, kde spolu vytvárajú pôsobivé a krásne kvetinové kompozície. Ak chcete mať ľalie vo svojej záhrade, neváhajte, ich pestovanie a sadenie nie je náročné. Chcete vedieť viac? Prečítajte si článok o tom, kedy presadiť ľalie a ako ich zazimovať.

Ľalie môžete pestovať aj v kvetináčoch

Chcete, aby vám ľalie zdobili balkón či terasu? Zasaďte ich do kvetináčov. Do nádob môžete ľalie vysádzať už na konci zimy, musíte ich však nechať v chladnej, svetlej miestnosti. Von ľalie umiestnite až bude teplo. Keďže sú ľalie v nádobách háklivé na premokrenie, odporúčame dno kvetináča vysypať hrubým pieskom alebo jemnejším štrkom. Cibuľky vysaďte do hĺbky zodpovedajúcej veľkosti cibule. Do jednej nádoby môžete vysadiť 3 až 4 cibuľky. Nezabudnite ich po zasadení zaliať.

Do nádob sa hodia menšie odrody, ktoré sa nebudú lámať či poľahnúť. V našej ponuke nájdete hneď niekoľko druhov vhodných na pestovanie v kvetináčoch.

Záhradníctvo Brozany má v ponuke exotické aj tradičné druhy ľalií

Existuje viac ako 120 druhov ľalií vrátane ázijských ľalií, východoázijských ľalií, trúbkových ľalií, oranžových ľalií, kráľovských ľalií a ďalších. Každý druh má svoje charakteristické vlastnosti a kvety rôznych farieb, od bielej, žltej, oranžovej, ružovej až po fialovú. 

Jedným z najvýraznejších druhov ľalií je ľalia kráľovská (Lilium regale). Má nádherné kvety s bielymi okvetnými lístkami a červenkastým stredom. Táto ľalia sa môže pýšiť krásou aj príjemnou vôňou a krásne vynikne predovšetkým vo veľkých skupinách. Viac informácií nájdete v našom článku o pestovaní kráľovskej ľalie.

V našej širokej ponuke nájdete exotické aj tradičné druhy ľalií. Tieto mrazuvzdorné cibuľoviny vynikajú jedinečnými farebnými kombináciami aj tvarom svojich okvetných lístkov. Vašej záhrade bude dominovať napríklad ľalia Claude Shride s výraznými okvetnými lístkami. Zamilujete si aj snehobielu a úžasne voňajúcu ľaliu Roselily Jacintha. Táto odroda ľalií vďaka svojej snehobielej farbe a nežnému tvaru symbolizuje nevinnosť. Nádherne vyzerá aj v kytici.