Pestovanie narcisov

Prekrásne kvety, ktoré sú symbolom jari, to sú veľmi obľúbené narcisy. Ich odolnosť a vzhľad sú dôvodom veľkej popularity. Patria medzi cibuľoviny, ktoré snáď nechýbajú na žiadnej záhrade. Ako pestovať narcisy? Prečítajte si náš návod.

pestovani_narcisu

Výber narcisov

Pred pestovaním narcisov je potrebné premyslieť, aké cibuľky si kúpite. Možno vám to dá zabrať, pretože existuje veľké množstvo farebných druhov v rôznych kombináciách. Vyberať môžete od bielych, svetlo či výrazne žltých až po marhuľové. K tomu rastú aj vo farebných kombináciách, kedy sú ich vonkajšie a vnútorné okvetné lístky farebne odlišné.

Nejlepšie stanovište, ktoré môžete poskytnúť

Veríme ale, že výber bude radosťou, a ďalej treba pristúpiť k samotnému pestovaniu narcisov. Na to treba pripraviť miesto, kde vám tieto krásne kvety budú rásť. To by malo ponúkať dostatočné množstvo slnečného žiarenia. Vzhľadom na svoj pôvod, ktorý siaha do podhorských oblastí, ktoré sú v kritických obdobiach, na jar a na jeseň, predovšetkým vlhké, je nutné zaistiť dostatočné množstvo vody. Pôda by mala byť priepustná a zároveň stredne ťažká.

Dobrá pôda je základ

Samotná pôda by mala byť pred pestovaním narcisov pripravená. Je nutné ju najskôr zrýľovať do hĺbky a následne obohatiť o vhodné hnojivo či kvalitný kompost. Mala by byť tiež kyprá, aby mali cibuľky možnosť dobre rásť a zapustiť korene. Čo sa týka hnojív, tak by ste mali použiť síran amónny, superfosfát a draselnú soľ. Aby šlo všetko podľa plánu, narcisy nevysádzajte do pôdy po paradajkách, cesnaku, cibuli či zemiakoch. Naviac je dôležité mať na pamäti, že by sa cibuľky mali presádzať raz za 4 až 5 rokov.

Jeseň, ten správný čas začať sadiť

Keďže budete očakávať kvety na jar, je nutné narcisy zasadiť na jeseň. Konkrétne by to malo byť v období od septembra do novembra. Hĺbka jednotlivých jamiek musí byť aspoň 15 cm z dôvodu ochrany pred veľkými mrazmi. Čo sa týka vzdialenosti jednotlivých riadkov, malo by sa dodržiavať 20 až 25 cm. Vhodná vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami je potom 10 cm.

Správna podpora hneď na počiatku

Už skoro na jar sa začnú zo zeme predierať prvé budúce kvety. V tej chvíli je ten správny čas na prihnojenie, a to aj v prípade, že ich pokrýva sneh. Hnojivo môžete pridať na sneh, pri jeho topení sa dostane v správnej chvíli tam, kam má, teda ku koreňom. Zároveň zabezpečte dostatok vody. Pokiaľ je na jar sucho, je potrebné polievať rovnako ako na jeseň. Na druhú stranu to v období veľkých horúčav nie je vhodné preháňať s polievaním.

Čo robiť, keď sa s nami narcisy lúčia?

Narcisy po svojej dobe slávy postupne schnú a odkvitajú. To je ten správny čas na odrezanie kvetov, ktorých semená by boli zbytočne živené. Nás zaujíma najmä udržanie živín v cibuľkách, ktoré potom následne použijeme znova na vysadenie. Na druhú stranu listy nechávame zožltnúť a neodrezávame ich. Je to z toho dôvodu, že sú miestom, kde prebieha fotosyntéza a kde sa tvoria zásobné látky, ktoré cibuľky potrebujú. Rast cibuliek môžeme podporiť závlahou rastliny aj po jej odkvitnutí, až do obdobia vysokých letných teplôt. Najlepší čas na vybratie je potom v dobe, keď zoschnú aj listy. Počas následného skladovania cibuliek je potrebné zaistiť suché a dobre vetrané miesto, ktoré nebude na slnku. 

Kde si zaobstarať cibuľky narcisov?

Vyberať môžete na našom e-shope Záhradníctva Brozany. Narcisov existuje veľké množstvo druhov a farebných kombinácií. Napríklad narcis Replete oslní svojou nežnou krásou, ktorá snúbi smotanovo biele okvetné lístky s marhuľovými vo svojom strede. Svoju záhradu môžete rozžiariť klasicky žltým narcisom Dutch Master. Neobvyklé okvetné lístky ponúka hviezdicový narcis Rip van Winkle či viackvetý narcis Canaliculatus.