Ako na pestovanie modrice? Nechajte sa očariť jemnými kvietkami s príjemnou vôňou

Drobné kvety modríc budú vašu záhradu zdobiť už od prvých jarných dní. Spoznajte, čo obnáša ich pestovanie. Táto malá cibuľovina je rozšírená v Európe, juhozápadnej Ázii a severnej Afrike. Kvitne v niekoľkých odtieňoch modrej, bielej alebo ružovej a fialovej.

iStock-1146989615

Modrica (Muscari) je veľmi obľúbená pre svoju nenáročnosť a krásne sfarbené kvety, ktoré vo väčšom množstve vytvárajú jedinečný farebný pás nebesky modrej, jasne azúrovej, snehovo bielej alebo romanticky ružovej farby. Niektoré modrice majú aj dvoj alebo trojfarebné kvetenstvo. Vajcovité hroznovité kvetenstvá s drobnými bankovitými kvetmi sú doplnené úzkymi trávovitými listami jasnej zelenej farby. Modrice dorastajú do výšky maximálne 20 cm.

Pestovanie modrice zvládne aj začiatočník

Tieto drobné klenoty skvele vyzerajú na okrajoch okrasných záhonov, napríklad v kombinácii s narcismi a tulipánmi. Vyniknú tiež v trávniku, pozdĺž ciest či na skalkách a vynímať sa môžu aj v kvetináči na balkóne alebo terase. Dariť sa im bude aj pod opadavými listnatými kríkmi či stromami, ktoré im poskytnú dostatok svetla a priestoru pre rast. Modriciam vyhovujú skôr vápenité pôdy, ktoré môžu byť suchšie. Keďže sa jedná o nenáročné rastlinky, dobre zvládajú priame slnko aj polotieň a na jednom stanovisku ich môžete nechať aj niekoľko rokov. Na slnečnom stanovisku vám modrice porastú rýchlejšie, avšak kvety majú tendenciu vydržať dlhšie v tieni. Dôležitá je dobre priepustná pôda, aby nedochádzalo k zamokreniu, ktoré môže spôsobovať plesnivenie cibuliek.

Prvé modrice vám budú robiť radosť už v marci

Po výbere vhodného miesta nezabudnite pred vysadením cibuliek pôdu prekypriť do hĺbky. Cibuľky modrice sa vysádzajú od augusta až do zamrznutia pôdy. Čím neskôr ich vysadíte, tým neskôr vám pokvitnú. Cibuľky dávajte asi 8 až 15 cm hlboko (podľa veľkosti cibule) vo vzdialenosti 6 až 10 cm. Po vysadení stihnú do zimy vyraziť prvé listy, ktoré sú úplne odolné voči mrazu. O rastlinky sa v tomto období takmer nemusíte starať. Prvé kvety sa začnú objavovať od marca a kvitnú až do mája.

Dajte pozor na nadmernú závlahu

Pri pestovaní modríc dbajte počas vegetácie na dodržiavanie len miernej závlahy. Nemajú radi premokrenie. Po odkvitnutí ich môžete prihnojiť trochou kompostu, ale neodstraňujte hneď stonky ani listy, pretože rastlina z nich čerpá potrebné živiny a zásobné látky do cibuľky, ktorá vďaka tomu zosilnie. Nadzemné časti môžete zostrihnúť až vtedy, keď už sú úplne zaschnuté.

Na prihnojenie môžete využiť tekuté hnojivo Kapka - cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré obsahuje vyvážený pomer základných živín a podporuje zdravý vývoj rastlín a zároveň prispieva k bohatému nasadeniu pukov, k tvorbe zelenej farby zvýrazňujúcej kresbu listov a tiež k bohatej úrode plodov. Ďalším vhodným variantom pre hnojenie je KRISTALON Gold novej generácie s unikátnym zložením a aktivátorom kvitnutia.

Modrenca sú veľmi životaschopné a často splaňujú. Odporúčame preto trsy vždy po dvoch až troch rokoch rozdeliť a rozsadiť, aby rastliny neboli na sebe príliš nahustené, pretože v takom prípade môže dôjsť k šíreniu hubových nákaz

Modrice vám vo váze skrášlia aj domov 

Zamilovali ste sa do krásnych farieb a príjemnej vône modríc? Natrhajte si ich aj do vázy. Doma vám vydržia približne týždeň. Stonky zrežte ostrým nožom a dajte do nádoby s ľadovou vodou. Vázu nedávajte na priame slnko a postavte ju na chladné miesto.

Vyberte si modrice a pustite sa do pestovania

Rozhodli ste sa pre pestovanie modríc a premýšľate, ktorú si vybrať? Pokiaľ súhlasíte s heslom modrá je dobrá, zasaďte si napríklad modricu Muscari Azureum Blue, ktorá je azúrová ako morská hladina alebo modricu Muscari Dark Eyes, ktorá má trochu tmavšiu, veľmi sýto modrú farbu s bielym lemovaním. Jedinečná trojfarebná modrica Muscari Touch of Snow s tónmi modrej a dotykom snehovo bielej farby na špičke kvetenstva vykúzli na vašej záhrade jedinečnú atmosféru. Ďalej v našej ponuke nájdete aj raritnú fialovú modricu Muscari Comosum Plumosum, či snehovo bielu krásavicu Muscari Siberian Tiger. Prezrite si celú našu ponuku modríc a vyberte si presne podľa svojho gusta.