Vypestujte si hyacinty: užite si vôňu bohatých kvetov

Omamná exotická vôňa hyacintov sa môže linúť aj vašou záhradou. Pôvod hyacintov siaha do západnej Ázie, odkiaľ sa k nám dostali cez staroveký Rím a Grécko. Ak chcete mať krásu týchto kvetov vo svojej záhrade, stačí si vybrať cibuľky svojich najobľúbenejších a vysadiť hyacinty na jeseň. Tie potom budú tešiť oko a nos všetkých, ktorí okolo vášho záhonu prejdú.

pestovani_hyacintu_1

Toľko krásy! Ako si vybrať?

Prekrásnych hyacintov, kvetov oplývajúcich veľkým množstvom kvietkov rastúcich v hroznovitom uskupení, existuje široká škála farieb. Môžete si vyberať od bielej a modrej cez ružovú a purpurovú až po žltú a oranžovú. Akonáhle už budete mať vybrané, stačí cibuľky dobre uchovať v suchu a chlade, aby vám potom mohli dobre vykvitnúť.

Hyacinty môžete pestovať aj doma. Ako na to?

Pokiaľ sa rozhodnete pestovať hyacinty v nádobách, môžete sa na ich kvety tešiť v období Vianoc. To si však vyžaduje proces tzv. urýchlenia. V tomto prípade budete potrebovať cibuľky preparované, ktoré sú práve na urýchlenie najvhodnejšie. V tomto prípade budú k svojmu rastu potrebovať 10 týždňov. Vysádzajú sa do kvetináčov alebo len do vody. Pripravená nádoba sa naplní čistými kamienkami, ktoré sa zalejú vodou. Následne je nutné očistiť cibule od suchých šupiek, posadiť ich do nádoby a zakryť ich veľkým papierovým kornútom. Po čase objavíte puky, ktoré potom presuniete do teplejšieho miesta, kde porastú oveľa rýchlejšie.

Ako ich pestovať na záhrade?

Hyacinty patria medzi cibuľoviny, ktoré rastú až do výšky 30 centimetrov v období medzi aprílom a májom. Preto je ich výsadbu dobré naplánovať na jeseň. Najvhodnejšia doba výsadby hyacintov je koniec septembra alebo októbra. Možno ich vysádzať aj v novembri. Cibuľky sadíme do záhonov, ktoré môžu ponúknuť slnečné stanovište a ľahšiu priepustnú pôdu. Ocenia tiež výživnú zeminu obohatenú o kompost, ktorý vašu rastlinku prebudí k životu. Samotné cibuľky umiestnime do hĺbky 15 centimetrov vo vzdialenosti 12 až 15 centimetrov od seba. Občas kráse a chuti cibuliek neodolajú hraboši, ktorí sa do nich radi zahryznú. Preto sa odporúča použiť ochranný košík, ktorý škodcom ich plány prekazí. Aby sa rastlinke darilo, je potrebná voda. Preto hyacinty v čase rastu polievame dostatočným množstvom vody.

Ako sa starať o hyacint na konci sezóny?

Hyacinty budú krásne rásť a kvitnúť až do doby, kedy budú odkvitať. V tej chvíli je vhodné uschnuté kvety odstrániť, pretože by zbytočne plytvali živiny na tvorbu semien. Energiu totiž potrebuje dostať hlavne do cibuľky, ktorú zase na jeseň vysadíme. Preto je potrebné cibuľu vybrať približne v období júna a uskladniť ju do jesene, kedy by znovu malo dôjsť k výsadbe. Je tu však možnosť cibuľku v pôde ponechať, hrozí však, že pri jej raste bude s každým rokom vyrastať menší kvet.

Kde môžete nájsť kvalitné cibuľky hyacintov?

Záhradníctvo Brozany ponúka široké spektum rôznych hyacintov. Neviete, po akom druhu ale siahnuť? Možností je jednoducho mix hyacintov rôznych farieb. Pokiaľ ale máte jasnú predstavu o farbe a chcete práve bieloskvúce bohaté kvety, radosť vám potom urobí hyacint White pearl. Chýba vám v záhradke výrazná farba kvetov? Vaše prianie určite splní hyacint Jan Bos s výraznými tmavo ružovými kvetmi. Hyacint Miss Saigon zase poteší milovníkov purpurovej farby, ktorá krásne zapadne do záhona trvaliek.