Pestujeme okrasné cesnaky: farebné bambuľky, ktoré oživia záhradu

Rôznofarebné kvety Allium alebo okrasných cesnakov vám môžu krásne doplniť záhradku trvaliek. Farebné bambuľky na dlhých stonkách potešia aj záhradkárov, ktorí nemajú s pestovaním príliš veľa skúseností, pretože nie je zložité. Ako teda na to? To nájdete v našom článku.

okrasny_cesnek_pestovani

Farebný cesnak? Áno, ten okrasný!

Keď sa povie cesnak, väčšinou si človek nepredstaví farebné kvety. Okrasné cesnaky ale rôznymi farbami priamo hrajú. Ich kvetenstvo sa pohybuje od bielej, cez svetlo ružovú a modrú, po fialovú až purpurovú farbu. Sú tvorené stovkami drobných kvetov, ktoré nájdeme na vysokých stonkách. Tieto bambuľky sa potom týčia do výšky od 20 do 130 cm. Vyberať môžete na základe vášho vkusu z mnohých farebných variantov a veľkostí.

Aký druh si teda vybrať?

Záleží samozrejme na vašom vkuse a na tom, čo sa práve bude najlepšie hodiť do vášho záhonu. Pokiaľ by sa vám páčilo pestovanie okrasných cesnakov, teda rastlín oplývajúcich žiarivými purpurovými kvetenstvami, poteší vás okrasný cesnak Purple sensation, ktorý sa bude so svojimi guľovitými kvetmi týčiť do výšky 80 cm. V prípade, že by ste radi doplnili do farebnej mozaiky krémovo biely kvet, cesnak Mount everest by vaše prianie mohol splniť. A ak vás pre zmenu ohromujú obrie rastliny, tak gigantický okrasný cesnak Giganteum so stonkou s výškou až neuveriteľných 180 cm bude tým pravým. Všetky tieto krásavce a mnoho ďalších nájdete na stránkach Záhradníctva Brozany.

Na správnom mieste vám budú robiť radosť

Kam ale tieto prekrásne okrasné cesnaky vysadiť? Ide o rastliny, ktoré rástli bežne v strednej a južnej Európe, v oblasti Stredozemného mora, v ázijských krajinách a v Severnej Amerike. Tie naše vyšľachtené preto potrebujú stanovište, ktoré im zaistí dostatok slnečného žiarenia. Pokiaľ ale práve nemáte možnosť dostatku svetla a tepla, polotienisté stanovište ocení cesnak zlatý, ktorý bude v takých podmienkach spokojný. Potrebuje vlhkú hlinitú pôdu.

Kedy pestovať okrasné cesnaky?

Cesnaky môžete vysadiť behom roka hneď dvakrát. Jednou možnosťou je jeseň, konkrétne v období od septembra do novembra. Druhým variantom je jar, a to od marca do apríla. Kvety potom potešia všetkých pestovateľov od mája do augusta. 

Pusťme sa do výsadby!

Výsadba cibuliek okrasných cesnakov prebieha do jamiek s hĺbkou 5 až 15 cm podľa veľkosti sadbového materiálu. Mali by ste vyberať kyprejší substrát alebo piesočnatohlinitú pôdu. Na začiatku sa hodí dodať kompost a ak je práve sucho, tak ich môžete rovno poliať. Až vám cesnaky vyrastú, skúste sa ale polievaniu vyhnúť. Veľmi totiž ocenia suchú pôdu. Výnimkou je cesnak zlatý, ktorý ako výnimka potvrdzuje pravidlo. 

Samorast

Keď už nastáva doba odkvitania, môžeme celé stonky s kvetmi využiť aj vo floristike. Stačí ich zrezať, vysušiť hore nohami a zakomponovať do farebnej kytice alebo samotné vložiť do kvetináča. Navyše sa môžete z cesnaku tešiť aj ďalšie roky. Veľkou výhodou je totiž, že akonáhle máte zasadených mnoho cibuliek a stanovište mu vyhovuje, do budúcnosti sa o ne nemusíte príliš starať. Môžu totiž jednoducho na prírodno splanieť. Tak hor sa na pestovanie!