Zlatý poklad medzi rastlinami: vypestujte si doma šafrány

Krókusy čiže šafrány patria medzi obľúbené cibuľoviny, skrášľujú záhrady a lákajú svojou výnimočnosťou, ktorá sa ukrýva v strede kvetu, a má neskutočnú cenu. Svojou farbou tešia ako v záhonoch, tak v trávnikoch, kde s radosťou vystavujú svoju krásu svetu. Vypestujte si tieto nežné jarné, ale aj jesenné krásky aj vy. V tom vám pomôže náš článok.

pestovani_safranu

Vzácna krása v mnohých farbách a tvaroch

Trvalka z rodu Crocus, známa aj pod názvom šafrán, sa vyskytuje v približne osemdesiatich pôvodných druhoch. Tie nájdeme v Európe, a to najmä v oblasti alpského pohoria, na Balkáne a v Stredomorí. Šafrán poznáme najmä ako vzácne korenie získavané z blizien krókusov. Pri výbere môžete siahnuť po rôznych farbách. Šafrány máme so žltými, bielymi, lila, tmavo fialovými, modrými aj ružovými kvetmi. Niekedy môžete naraziť na druhy s pruhovaním. Je možné si tiež vyberať na základe veľkosti kvetov. V tomto prípade môžete voliť medzi veľkokvetými, drobnokvetými a viackvetými krókusmi, ale aj botanickými, ktoré sú vhodné do skaliek.

Zvoľte správny čas výsadby

Krókusy nepatria medzi najjednoduchšie rastliny na pestovanie. Pri dôkladnom dodržiavaní postupu to ale nemusí problém. Najskôr je dôležité zvoliť správny čas, kedy s výsadbou šafránu začať. Naviac je potrebné zistiť, či máte cibuľky, ktoré sa vysádzajú na jeseň, alebo na jar. Niektoré druhy totiž kvitnú od septembra do novembra. Krókusy vysádzame od septembra do novembra.

Nájdite pre šafrány ideálne miesto

Dôležité je tiež zvoliť správne miesto. Čo sa týka intenzity slnečného svitu, tá sa líši, či sa jedná o jesenný, či jarný druh šafranu. Jesenné krókusy potrebujú slnečné stanovištia a jarné na druhú stranu polotienisté. V každom prípade by sa v oboch mala dodať dostatočná intenzita, bez ktorého pestovanie krókusov nie je možné.

Nie je pôda ako pôda

Šafránu najviac vyhovuje zemina, ktorá nie je príliš zaťažovaná, preto je dobré vybrať miesto pod stromami alebo na kraji záhrady. Pestovanie krókusov je možné aj v nádobách a skalkách, kde sa im bude tiež dobre dariť. Pôda by mala byť prekyprená, piesočnatá či hlinitá, s vysokou priepustnosťou. Vhodné je dodať odležaný kompost. Určite nepoužívajte statkové hnojivá či kravský hnoj. Krókusy nie je potrebné ničím zvláštnym hnojiť, stačí naozaj len kompost. Dôležité je ale dávať pozor na premokrenie, ktoré šafrany nezvládajú. Nesvedčí im ani preschnutá zemina. 

Nenechajte si svoje krókusy ohrýzať 

Samotné cibuľky vysádzame do hĺbky 10 cm, do skupín po 3 až 5 rastlinách. Samozrejme ale záleží na ich veľkosti. Vysádzať by sa ale nemali príliš hlboko. Na cibuľkách šafránu si totiž radi pochutnajú hlodavce, ako sú myši či hraboše. Preto si na ne dávajte pozor.

Od kvetu k blizne, a potom znovu

Akonáhle vám šafrány kvitnú, je načase znížiť závlahu a v lete dokonca prestať polievať. Prihnojovať môžete kompostom a v prípade nie príliš vyživených pôd je možné pristúpiť k dusičnanu amónnemu. Väčšia starostlivosť ale v tomto smere nie je nutná. Akonáhle sa rozlúčite s krásnymi kvetmi šafránov, je na čase rastliny okopať, aby hľuza nebola príliš hlboko. Pozor by ste si ale mali dávať najmä na to, aby ste nenarušili kvitnúce koberce, v ktorých sú šafrany navzájom prepojené. To sa stáva v prípade, že už na danom mieste nejaký čas rastú. Každé 4 roky je potom nutné pristúpiť k presadeniu, kedy po odkvitnutí rastlín vyberieme hľuzy zo zeme a riadne ich usušíme. Skladujeme ich potom na suchom mieste, kde budú čakať na zasadenie v ďalšej sezóne.

Obstarajte si krókusy v Záhradníctve Brozany

Kvalitné cibuľky krokusov nájdete na našom e-shope. Vyberať môžete z rôznych farebných kombinácií podľa vášho priania a vkusu. Ak máte radi nežné kvety, tak krókus Jeanne d’arch large flowering bude patriť medzi vašich obľúbencov. Ponúka totiž čisto biele okvetné lístky s výraznou oranžovou bliznou. Medzi viacfarebné šafrany zas patrí krókus Firefly sieberi alebo krókus Prins Claus Chrysanthus.