Ktoré jarné cibuľoviny sú pre vás tie pravé?

Ako najlepšie začať jar na svojej záhradke či balkóně? Vysadením rôznych druhov jarných cibuľovín, ktoré vám budú robiť radosť svojou rozkvitnutou krásou od jari až do jesene. Čo tak skúsiť pestovať exotické ľalie, pestrofarebné gladioly či romantické pivonky? A ktoré jarné cibuľoviny sú pre vás tie pravé?

jarni_cibuloviny

Gladioly

Asi najobľúbenejšie okrasné kvety, ktoré môžete uvidieť snáď na každej slovenskej záhradke. Nie je sa čomu diviť, to množstvo vznešených pestrofarebných kvetov na klasovitom kvetenstve je totiž oslňujúce. Majú pôvod v Južnej Afrike aj stredomorskej oblasti. Nezabudnite, že pestovanie gladiol má svoje zákonitosti, ktoré by mal poznať každý záhradkár

Pivonky

Veľmi elegantná a obľúbená jarná cibuľovina s veľkými a plnými kvetmi omamnej vône. Veď pivonky milovali už naši dávni predkovia. Dnes nachádzajú využitie nielen ako honosné okrasy záhrad, ale púčiky pivoniek sú veľmi obľúbené napríklad aj do svadobných kvetov. Najrozšírenejšie druhy u nás sú pivonky čínske, pivonky lekárske a v poslednom čase aj pivonky drevité. Pozor na ich presádzanie, pivonky to nemajú rady, preto vyberajte miesto na ich zasadenie starostlivo. Viete, ako vybrať správne miesto na pestovanie pivoniek?

Iskerníky

Plnokveté iskerníky sa kvetom veľmi podobajú pivonkám a užívať si ich môžete hneď skoro na začiatku jari. Na rozdiel od pivoniek ponúkajú pestrú farebnú škálu, z ktorej je možné vyberať. Iskerník si môžete vypestovať vo všetkých odtieňoch okrem modrej. Skvele sa hodí do kvetináčov i záhonov a taktiež je obľúbenou voľbou do svadobných kytíc. Rozhodli ste sa pre ich výsadbu? Prečítajte si, kedy iskerník vysadiť a do akej pôdy.

Ľalie

Kráľovná medzi kvetinami, ktorá vám zvelebí vašu záhradku aj prostredné domova, to je ľalia. Ide o exoticky pôsobiacu krásku, ktorá v kresťanstve symbolizuje dievčenskú nevinnosť, zato v Egypte, Grécku a Ríme je úplne opačne symbolom plodnosti, nádeje a budúcnosti. Pestovanie ľalií je nenáročné, postarať sa o túto okrasnú záhradnú rastlinu tak zvládne úplne každý, a to aj záhradkár začiatočník.

Kaly

Elegantná kala je obľúbená vďaka svojmu netradičnému kvetu s výrazným tvarom. Prináša do našich záhrad štipku exotiky. Farebných variantov je viac. Biela kala sa často používa do zimných svadobných kytíc, pretože kvitne práve v zime. Ide teda výhradne o izbový kvet. V lete v záhradke si potom môžete vypestovať letné pestrofarebné kaly. Ak si nie ste istí, zistite, aký je rozdiel v pestovaní izbovej a vonkajšej kaly.

Kosatce

Vedeli ste, že kosatce patria k najdlhšie pestovaným okrasným rastlinám na európskom kontinente? Rod kosatcov záhradných sa prezýva iris, toto vznešené meno prevzali kosatce od samotnej gréckej bohyne dúhy. Za vlády Karola Veľkého bol kosatec symbolom rímskej ríše a inšpiroval aj štátny znak Francúzska. Ide teda o obľúbené rastliny z minulosti, ale veľkej popularite sa tešia aj v dnešnej dobe. Pýšia sa totiž nádhernými kvetmi v tvare meča, ktoré majú veľmi širokú škálu farebných odtieňov. A to od bielej až po tmavo fialovú. Pestovanie kosatcov je navyše pomerne jednoduchou záležitosťou, ktorú zvládne aj začiatočník.

Begónie

Begónie, ktoré patria medzi veľmi obľúbené okrasné rastliny, pôvodne rástli divoko vo voľnej prírode. Tieto farebné krásky pochádzajúce z tropických a subtropických oblastí sa do Európy sa dostali približne v 17. storočí. Farebnú krásu kvetov begónie si môžete užiť ako doma, tak na záhrade, a to od jari až do jesene. Niektoré druhy dokážu svojou prítomnosťou obzvlášť rozžiariť inak smutný interiér. Viete, kedy je ideálna doba vysadiť begóniu von a aké zvoliť stanovište?

Georgíny

Strapaté a farebné georgíny pochádzajú z Mexika, kde ich pestovala civilizácia Aztékov ešte skôr, než bola objavená Amerika. Ich kvety boli považované za symbol boha Slnka, preto boli súčasťou obradného šatu posledného aztéckeho kráľa Montezumu II. pri korunovácii. Tieto vznešené krásky s pôsobivou históriou rozžiaria každú záhradu. Pristane im to osamote aj v skupine a ich kvety vynikajú širokou škálou farieb, tvarov i veľkostí. Pokiaľ budete pri pestovaní georgín postupovať správne, môžete sa z nich tešiť rok čo rok

Amarylis

Krásna izbová rastlina s kvetmi v tvare hviezdy je ojedinelá tým, že okrem skorého jarného kvitnutia vám môže pri správnej starostlivosti vykvitnúť aj na Vianoce. Čo sa pri kvete v tvare hviezdy tematicky veľmi hodí. Keďže jej nevadí suchý vzduch a menšia vlhkosť, prostredie bytu je pre ňu ako stvorené. Amarylis sa najlepšie darí na parapete pri kúrení. Prečítajte si, ako amarylis vysádzať, a ako ho polievať.

Konvalinky

Nežné väčšinou biele krásky s hroznovitým kvetenstvom skladajúci sa z drobných zvončekov, ktoré sa ohýbajú smerom k zemi. Vôňa konvaliniek je príjemne sladká, ale nenechajte sa vôňou omámiť, je to jedovatá rastlina. Na pestovaní konvaliniek nie je nič zložité, zvládne to naozaj každý. Rastlina nevyžaduje žiadnu významnú starostlivosť, postačí jej vhodné stanovište, dostatočné množstvo vlahy a ideálne tieň. A viete, kedy vysadiť konvalinky, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Frézie

Krása, farebnosť a vôňa kvetov robia z frézií obľúbené jarné rastliny. Frézie sa pre svoju nežnosť často objavujú vo svadobných kyticiach. Pestovať ich môžete v záhone aj kvetináči, avšak pozor, vyžadujú svedomitú starostlivosť skúseného záhradkára. Keď ju od vás dostanú, odmenia sa vám svojou krásou na konci leta. Poradíme vám, ako si frézie vypestovať na vašej záhradke.

Montbrécie

Možno ich vôbec nepoznáte, alebo máte len strach z pestovania exotických montbrécií pôvodom z Afriky? Dnes už sa tieto rastliny opäť vracajú na výslnie a dostávajú sa do povedomia terajších záhradkárov. A je to dobre, pretože montbréciekrásne ohnivo zafarbené trvalky, ktoré vašu záhradu od júla do októbra doslova rozžiaria.

Vlčie bôby

Vlčí bôb pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa postupne rastlina rozšírila do celej Európy. Dnešné vyšľachtené záhradné kultivary, hýriace na konci jari všetkými možnými farbami, sa môžu stať výrazným majestátnym prvkom vášho záhonu. Navyše je pestovanie vlčích bôbov úplne nenáročné a zvládne ho hravo naozaj každý.

Tak ktoré jarné cibuľoviny vyberiete na svoju záhradku či parapet?