Ako na pestovanie cibuľovín? Prečítajte si kompletný návod od nákupu k výsadbe

Práve ste si domov doniesli cibuľky vašich obľúbených kvetov, ale so sadením nemôžete začať hneď? Zistite, ako doma uložiť cibuľky. Poradíme vám tiež, čo potrebujete vedieť pre úspešné pestovanie cibuľovín.

iStock-1209326598_web

Po zakúpení s výsadbou príliš neotáľajte

Podmienkou úspešného pestovania tých najkrajších cibuľovín je mať kvalitné a zdravé cibuľky a hľuzy. Najskôr teda nakúpené cibuľky skontrolujte, či nie sú poškodené, nahnité či vyschnuté. Naopak by mali byť pevné a celistvé. Mäkkosť môže značiť hnilobu pod šupkou. Do samotnej výsadby sa pustite čo najskôr, aby vám cibuľka doma zbytočne nevyschla. Niekoľko dní ju môžete nechať uloženú v pôvodnom obale na chladnom a suchom mieste.

Čo všetko potrebujete vedieť pre pestovanie cibuľovín?

Než sa do samotnej výsadby pustíte, je dôležité zistiť, čo vaša rastlinka potrebuje. Ktoré informácie hľadať?

Slnečné stanovište alebo tieň?

Väčšina rastlín potrebuje na svoj rast slnečný svit. Ale čo zasadiť na polotienisté a tienisté miesta? Niektorým kvetinám nevadí rásť na mieste, kde majú slniečko iba niekedy, niektoré zvládnu dokonca aj úplný tieň. Preto si nezabudnite zistiť, čo preferuje vaša kvetina. Ideálna pôda pre cibuľoviny je dobre priepustná s dostatočným množstvom živín.

Polievať veľa alebo málo?

Pre úspešné pestovanie cibuľovín je dôležité tiež vedieť, koľko vody kvetina vyžaduje. Každá rastlina môže mať iné nároky. Ale sú tu aj nejaké všeobecné pravidlá. U väčšiny cibuľovín, ktoré nechávate cez zimu vonku, sa odporúča zaistiť prezimovanie v suchu. Pri premokrení totiž môže dôjsť k napadnutiu cibuľky plesňami. Na jar po prebudení zo zimného odpočinku, môžete zase začať so závlahou podľa konkrétneho druhu

Na hĺbke výsadby záleží

Aby vám cibuľka krásne vyrástla, je potrebné ju zasadiť do správnej hĺbky. Pri príliš hlbokej výsadbe spotrebuje cibuľka mnoho síl na vytlačenie k povrchu a na kvitnutie jej zostane len málo energie. Naopak, ak cibuľu vysadíte príliš plytko, bude mať rastlina v lete sklon k vysychaniu koreňov, čo môže zastaviť rast a ukladanie zásobných látok, ktoré sú dôležité pre rast a kvitnutie v ďalšom roku. Preto si vždy overte správnu hĺbku výsadby. Tá sa určuje podľa veľkosti cibuľky. Na uľahčenie sme pre vás pripravili prehľadný návod, kde nájdete hĺbku výsadby u najznámejších cibuľovín.

vizual cibuloviny logo SK

Zobraziť obrázok v plnej veľkosti.

Ako ďaleko od seba cibuľky rozmiestniť?

Pred začiatkom pestovania cibuľovín, je dôležité vedieť, ako ďaleko od seba cibuľky umiestniť. Pokiaľ kvety zasadíte veľmi husto, budú si vzájomne konkurovať a nedosiahnu celý svoj potenciál. Naopak pri príliš riedkej výsadbe budú vaše záhony pôsobiť nevzhľadne a neupravene. Tento údaj si preto nezabudnite zistiť.

Jarná alebo jesenná výsadba?

Nie ste si istí, či sa vaša cibuľovina vysádza na jeseň alebo na jar? Cibuľoviny rozdeľujeme podľa termínu výsadby na jarné a jesenné. Jarné cibuľoviny sa vysádzajú na jar a jesenné zase na jeseň. Medzi jesenné cibuľoviny sa radia napríklad tulipány, narcisy, snežienky, bledule, hyacinty či krókusy a ďalšie. Jarné cibuľovinygladioly, kaly, pivonky, begónie či kany. Niektoré druhy sa môžu radiť do oboch skupín, ide napríklad o ľalie či frézie.

Blíži sa zima, čo ďalej?

Začína sa ochladzovať a vy premýšľate, či vaše cibuľoviny zvládnu zimu? Väčšina jesenných cibuľovín nemá s nižšími teplotami problém. Každá rastlina je však odolná len do určitej teploty, preto si zistite, ako veľmi odolná je tá vaša. Ako ochranu pred mrazmi môžete cibuľovinu prikryť čečinou či opadaným lístím

Niektoré jarné cibuľoviny našu chladnú zimu neznesú vôbec, preto je lepšie ich pred prvými mrazíkmi vybrať a uložiť na temné a suché miesto, kde nemrzne. Týka sa to predovšetkým gladiol, georgín, kán, begónií... A kedy sa pustiť do zberu? Ideálny čas je keď listy začínajú žltnúť a objavia sa prvé mrazíky. Väčšinou k tomu dochádza v septembri až októbri. Počkajte na suchšie počasie, hľuzy a cibuľky sa vám budú lepšie vyrývať. Po vybratí odlomte stvol asi 10 cm pri hľuze a uložte ich do suchej a dobre vetranej miestnosti do tridsiatich stupňov. Tu vám cibuľky vyschnú. Po 3 až 4 týždňoch odstráňte starú hľuzu a krycie šupiny. Očistené ich uložte do suchej miestnosti bez mrazu, s teplotou okolo 10 °C. Hľuzy gladiol odporúčame namoriť. Pokiaľ vás zaujíma, ako moriť gladioly, prečítajte si náš článok o pestovaní gladiol.

Pestovanie cibuľovín premení vašu záhradu na raj farieb

Nie sú to len tulipány a narcisy. V našej ponuke nájdete široký výber cibuľovín jesenných aj jarných. Radi by ste do svojej záhrady pridali veľký výrazný prvok, ktorý každého zaujme na prvý pohľad? Zasaďte si farebné okrasné cesnaky, žiarivé fakle alebo obrovskú himalájsku ľaliu. Hľadáte jedinečnosť, ktorá bude žať obdiv? Medzi nevšedné cibuľoviny patrí napríklad svojrázny drakovec, exotická glorióza, divoká montbrécia, elegantná korunkovka či veselá chocholka. Romantickú atmosféru do vašej záhradky dodajú zase pivonky, georgíny, frézie alebo sasanky. Prezrite si celú našu ponuku cibuľovín.