Pestovanie ruží: Kedy ich sadiť a ako sa o ruže starať

Chcete mať záhradu plnú voňavých a romantických ruží? Potom stačí dodržať pár základných pravidiel pri ich výsadbe a pestovaní. Dôležité je vybrať im správne miesto tak, aby v budúcnosti mali rastliny dostatočný priestor a svetlo pre svoje kvitnutie. Ruže vyniknú v každej modernej i vidieckej záhrade a pestovať ich môžete aj na balkónoch či terasách vo vegetačných nádobách. Pri správnej starostlivosti vám budú svojimi nádhernými kvetmi robiť radosť celé leto až do prvých mrazíkov.

Keďže ruže patria k najstarším pestovaným rastlinám, tak už si dnes môžete vyberať z veľkého množstva rôznych druhov všelijakých farieb, vôní, veľkostí i plností kvetov.

pestovani_ruzi

Začnite výberom vhodného miesta a pôdy

Pre sadenie ruží vyberte slnečné a vzdušné stanovište. Ruže majú rady dobre priepustnú, piesočnato-hlinitú, mierne vápenatú pôdu bohatú na humus. Pozor na príliš mokrú alebo príliš suchú pôdu, ktorá môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj ruží.

Ako na výsadbu?

Pred výsadbou odporúčame doplniť záhon nech sadíte do akejkoľvek zeminy. Vďaka tomu dodáte do pôdy správne živiny a budete mať pre ruže pripravenú vhodnú štruktúru.

Sadeniciam ruží najskôr odstráňte nepotrebné výhony a ponechané skráťte zrezaním na počet očiek zodpovedajúcich sile kríka, obvykle na 2-3 očká. Odstráňte poškodené korienky a ostatné skráťte zhruba na polovicu. Potom ich namočte do vedra s vodou na 12 až 24 hodín pred samotnou výsadbou.

Potom vykopte jamy, do ktorých budete vysádzať jednotlivé rastliny. Každá jama musí byť taká hlboká a široká, aby ste do nej postavili ružu s koreňmi bez akéhokoľvek ohýbania. Ruže vysádzajte tak, aby bolo miesto štepu zhruba 3-5 cm pod pôdou. Zeminu pevne utlačte a poriadne polejte.

Vhodné umiestnenie rastlín aj spôsob ich výsadby sú tiež závislé od jednotlivých druhov ruží. Napríklad pnúce ruže by ste mali vždy vysádzať pozdĺž steny alebo pergoly, zatiaľ čo ruže do voľnej pôdy zase do záhonov samostatných či zmiešaných. Veľkokvetým ružiam postačí vzdialenosť od seba 34-45 cm, zatiaľ čo stromčekové ruže potrebujú rozostupy až 80-100 cm. Pnúce ruže by mali byť vysádzané aspoň 1-2 m od seba.

Keď sadíte ruže do voľnej pôdy

Zeminu si pripravte ideálne na jar a zapracujte do nej hnojivo so stopovými prvkami, ktoré do jesennej výsadby zaistia pôde ideálne podmienky a do budúcna silu a zdravie vysadeným ružiam.

Ruže do voľnej pôdy môžete vysádzať od októbra do konca mája, a to v prípade, že nie je pôda zamrznutá a pod snehom. V tej chvíli by totiž mohlo dôjsť k poškodeniu koreňov. Najlepšou dobou na vysádzanie ruží je však jeseň, pretože potom majú ruže celú zimu čas na tvorbu koreňov.

Keď sadíte ruže do pestovateľských kvetináčov

Ruže do pestovateľských kvetináčov môžete vysádzať v podstate celý rok, okrem obdobia, kedy mrzne. Pred výsadbou umiestnite ruže na pol hodiny do vlažnej vody, v zemine vytvorte dostatočnú jamku a pôdu dôkladne prekyprite, potom zasaďte sadenice ruží.

Keď sadíte ruže v bio-obaloch

Pokiaľ si vyberiete ruže v rašelinnom bio-obale (teda akýkoľvek druh ruže z našej ponuky), máte istotu, že pri sadení nepoškodíte koreňový systém, pretože sa v tomto obale vysádzajú rovno do pôdy. Rašelinový bio-obal sa potom v priebehu niekoľkých týždňov v krajine sám rozloží. Pri obdržaní sadeníc iba odoberte plastový kontajner, ktorý je ochranou iba pri doprave. Pred sadením už nevkladajte ruže v bio-obale do nádoby s vodou, tým by sa mohol obal poškodiť. Inak sú ďalšie kroky výsadby rovnaké, podľa toho, či sadíte do voľnej pôdy alebo do kvetináčov.

spravne_sazeni_ruzi_bez loga

Polievanie ruží nepodceňujte

Ak chcete od vašich ruží silné výhony a intenzívnejšie kvitnutie, potom rozhodne nepodceňujte závlahu . Občasné poliatie dažďom im naozaj nestačí. V priebehu vegetácie im dodávajte výdatnú závlahu mimo hlavného slnečného úpalu, a to zhruba raz týždenne. Pri veľkej horúčave zalievajte aspoň dvakrát týždenne. Na konci vegetácie, čo je zhruba od konca leta, potom môžete závlahu znižovať. 

Pamätajte, že ruže korenia pomerne hlboko, preto je potrebné dodať im správne množstvo vody - ideálne plnú kanvicu priamo ku koreňom.

Kedy je vhodné hnojiť ruže?

Pokiaľ ste použili špeciálny substrát pre ruže, ktorý obsahuje potrebné živiny, nie je potrebné ihneď po výsadbe ruže hnojiť. Začnite až v nasledujúcich rokoch, kedy bude do pôdy potrebné doplniť základné prvky, ako sú dusík, draslík, vápnik, fosfor, železo či horčík. Ideálne používajte organické hnojivá určené priamo pre ruže.

Hnojte prevažne v predjarí a potom v čase, keď sa začínajú na rastline tvoriť puky. Ďalej koncom leta a na prelome októbra a novembra, kedy je do pôdy potrebné doplniť predovšetkým draslík a fosfor.

Priebežná starostlivosť o ruže

Okrem výdatnej závlahy je potrebné pravidelne odstrihávať odkvitnuté kvety a zvädnuté listy. To preto, aby sa všetka energia mohla sústrediť do kvetov nových. Každý druh ruže sa zastriháva iným spôsobom. Viete, kedy a ako strihať jednotlivé druhy ruží?

Zazimovanie ruží

Aj pred zimou je potrebné rastlinu dostatočne poliať, aby nevyschla. Pokiaľ vám to okolitý priestor dovolí, skyprite pôdu ruže a pohnojte alebo zakryte napríklad mulčom z listov či lesnou hrabankou. Keď vytvoríte okolo ruže kopček zeminy, ochránite tak korene pred zimnými mrazmi. 

Niektoré druhy ruží je potrebné prikrývať, ak by teploty klesali pod -10 ° C. Iné sú zase takmer mrazuvzdorné, napr. tie pnúce.

Nebezpečné choroby a otravní škodcovia – ako na nich?

Ruže sú bežne veľmi odolné voči nebezpečným chorobám, avšak môže sa stať, že ich nejaká choroba postihne. Najčastejšie ruža napadá čierna škvrnitosť a múčnatku. Čierna škvrnitosť je plesňovitá choroba, ktorá napáda predovšetkým listy a nové mladé výhony. Predchádzať jej môžete tak, že budete polievať výhradne ráno a priamo do pôdy. Vyhnite sa závlahe listov, vrátane tých spodných. Napadnuté listy odstraňujte. Múčnatka ružová je taktiež plesňovitá choroba, kedy sa na listoch objavuje belavý až šedobiely povlak. Spôsobuje ju nesprávna závlaha, uzavretý priestor alebo teplotné výkyvy. Napadnuté listy odstraňujte. V oboch prípadoch napadnutú rastlinu ošetrite fungicídnym prípravkom.

Ďalej môžu ruže napadnúť vošky, na ktoré zaberá buď domáci postrek z mydlovej vody alebo napr. špeciálny postrek.