Ktoré jesenné cibuľoviny vyberiete pre svoju záhradu?

Jeseň je čas, kedy množstvo stromov a rastlín odkvitá a prestáva plodiť. Záhrada sa pomaly pripravuje na zimný spánok. Avšak v túto dobu, od septembra až do príchodu prvých mrazíkov je ten správny čas vysadiť jesenné cibuľoviny. Niektoré druhy vám svoj pôvab ukážu ešte v tom istom čase, iné rozkvitnú hneď na jar a zaplavia vašu záhradu neskutočnou krásou. Čo tak skúsiť vypestovať tulipány, ľalie či netradičné okrasné cesnaky?

podzimni_cibuloviny

Snežienky a bledule

Chcete, aby sa vaša záhrada po zime prebudila čo najskôr? Potom si na nej určite vysaďte snežienky a bledule. Belavé kvietky nežných jarných krások vykukujúce zo snehovej periny vám naznačia, že už sa blíži ďalšia sezóna farebnej záhrady, na ktorú sa môžete radostne chystať. Viete, aké stanovište snežienkam a bleduliam vybrať?

Okrasné cesnaky

Ak chcete vašu záhradu oživiť niečím netradičným a zaujímavým, potom skúste okrasné cesnaky. Ich farebné brmbolce na dlhých stonkách sa budú krásne vynímať v každej trvalkovej záhradke. Vyberiete si radšej biele, ružové, či fialové odrody? Ich pestovanie zvládne naozaj každý, kam ich ale vysadiť, aby ste sa dočkali záplavy farebných kvetov?

Hyacinty

Omamná vôňa exoticky vyzerajúcich hyacintov sa môže linúť aj vašou záhradou. Stačí si vybrať cibuľky svojich obľúbených farieb a vysadiť ich práve na jeseň. Akonáhle začnú kvitnúť, spoznajú to nielen vaše oči, ale hlavne váš nos, a to vďaka ich výraznej vôni. Vedeli ste, že hyacinty môžete pestovať aj doma? Prečítajte si, ako na to.

Tulipány

Nemôže byť nič jednoduchšie, ako si v záhradke vypestovať vlastnú farebnú smršť tulipánov. Sú jednými z najobľúbenejších kvetov u nás, a to ako na pestovanie, tak na rez. Tulipány jednoznačne patria k symbolom jari. Tak neváhajte, a vysaďte ich na svojej záhrade práve na jeseň.

Narcisy

Jesenné cibuľoviny, ktoré sú veľmi populárne medzi našimi záhradkármi, to sú narcisy. Rovnako ako tulipány sa označujú za symbol príchodu jari. Prečítajte si, ako pestovať narcisy, nech môžu skoro z jar potešiť aj vás.

Krókusy

Vzácna krása v mnohých farbách, to sú krókusy alebo šafrany. Patria medzi obľúbené jesenné cibuľoviny, ktoré lákajú na svoju výnimočnosť. Vnútri svojho kvetu totiž ukrývajú neskutočný poklad - blizny, z ktorých sa vyrába vzácne korenie šafranu. Akú farebnú odrodu vyberiete pre svoju záhradu vy a kam ich zasadíte?

Amarylis

V našej ponuke jesenných cibuľovín nájdete aj typickú izbovú rastlinu s kvetmi v tvare hviezd. Ide o amarylis, ktorý pri správnej starostlivosti vykvitne aj na Vianoce. Prečítajte si, ako amarylis pestovať, aké má nároky a na čo si dať pozor.

Iskerníky

Chcete mať vo svojej záhradke kvety podobné pivonkám? Potom si na jeseň vysaďte plnokveté iskerníky. Môžete si vybrať z niekoľkých odrôd a farieb od bielej, cez ružovú, lososovú, až po jasnú červenú. Jediná farba, v ktorej iskerník nenájdete, je modrá. Pestovanie iskerníka nie je zložité, zvládnete to aj vy.

Ľalie

Kráľovné medzi kvetinami, to sú ľalie. Týmto exoticky vzhliadajúcim kráskam to pristane na záhone aj vo váze. Vypestovať si ľalie nie je náročné a zvládne to aj úplný začiatočník, len treba dodržať niekoľko zásad. Aké sú to?